moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy już na szpicy

To niewątpliwie wyraz zaufania naszych sojuszników oraz dowód sprawności żołnierzy Wojska Polskiego. Bezpieczeństwo naszego kraju oraz pozycja w NATO rośnie, a na polskich żołnierzach można polegać – mówił minister Mariusz Błaszczak w Rzeszowie. Szef MON wziął udział w odprawie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy rozpoczęli dyżur jako trzon Sił Odpowiedzi NATO.

Od 1 stycznia 2020 roku jednostka utworzona na bazie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pełni dyżur Sił Bardzo Szybkiego Reagowania, czyli tzw. szpicy NATO. Jednocześnie po raz pierwszy w historii Polska jest państwem ramowym Sił Odpowiedzi NATO. Oznacza to, że przez najbliższy rok zadaniem Polaków będzie błyskawiczna reakcja w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich NATO.

– Wojsko Polskie jest gotowe wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kraju oraz bezpieczeństwo sojuszników. Dzięki dobremu wyszkoleniu żołnierzy wzrasta także nasza wiarygodność w Sojuszu – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas odprawy w Rzeszowie. Szef MON przypomniał też, że polscy żołnierze od dawna przygotowywali się do tego zadania, a certyfikację przeszli wzorowo. – Niewątpliwie dyżur przyniesie także konkretne doświadczenia dla żołnierzy Wojska Polskiego. Pozwoli zgrać działania z wojskami innych państwa Sojuszu i zaprocentuje dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – dodał minister obrony.

Mariusz Błaszczak gratulował dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gen. bryg. Dariuszowi Lewandowskiemu przygotowania żołnierzy, a im samym – wyszkolenia. Podkreślił także wkład rządu w budowanie pozycji Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To rezultat konsekwentnej polityki, w tym regularnego przeznaczania 2% PKB na obronność. To także efekt wdrożonych modernizacji polskich sił zbrojnych. Perspektywa 15-letniego Planu Modernizacji Technicznej przyjętego w październiku ubiegłego roku jest dowodem naszych wysiłków oraz zaangażowania na rzecz wzmocnienia zdolności Wojska Polskiego – zaznaczył minister Błaszczak.

Podhalańczycy rozpoczęli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO wraz z Nowym Rokiem. Brygadą stworzoną z polskich pododdziałów oraz żołnierzy z 11 krajów NATO dowodzi gen. bryg. Lewandowski. A komponent podlega bezpośrednio dowództwu Eurokorpusu w Strasburgu, który w przypadku sytuacji kryzysowej decyduje o użyciu szpicy. Od ogłoszenia alarmu pododdziały SON mają maksymalnie 5 dni na przemieszczenie się w rejon operacji, gdzie muszą utrzymać się samodzielnie przez 30 dni. Teren ich działania obejmuje obszar o promieniu 8000 km od Brukseli.

Dyżur SON wiąże się nie tylko z pełną gotowością przez 24 godziny każdego dnia, ale także z udziałem w cyklu międzynarodowych ćwiczeń na poligonach w Polsce i zagranicą. Podhalańczycy będą szkolić się w ramach ćwiczeń „Billiant Jump”, „Lampart”, „Lama ‘20” oraz najprawdopodobniej tegorocznej „Anakondy”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o przyszłości NATO
 
Legionowski szpital niemal gotowy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Zima, skały i kawalerzyści
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Dywizjon 303 w Napoleonie
Border Protection Is a Priority
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Drony na fali
Zostań wojskowym muzykiem
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zielony, żółty czy czerwony?
Przesiadka do klasy premium
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Rodzeństwo na medal
Zbuduj formę na wiosnę!
Kolejna prowokacja na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Misja nie tylko wojskowa
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Hiszpańskie dylematy
Na wolność przez dwa mury
Lecimy z sercem
Survival w Kosowie
Rosomaki będą groźniejsze
Bez AK, ale nadal w walce
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nauka kruszenia lodu
Polak w szkole boardingu
MON: nie wyciekły tajne informacje
Bombardowanie Monte Cassino
Nowe radary dla MW
Nowa Rada przy prezydencie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Saperzy rozminowują Kłaj
Oczy na wschodnią flankę
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Jak Perun z Piratem
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wiedza, która ratuje życie
Pierwszy krok do zawodowców
Z pomocą dla Libanu
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Na granicy nieco spokojniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO