moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w kwalifikacji wojskowej 2021

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa miała rozpocząć się 25 stycznia i potrwać do końca kwietnia. Tak się jednak nie stanie. Z powodu pandemii COVID-19 młodzi ludzie będą wzywani przed komisje lekarskie w ciągu całego roku w kilku wyznaczonych terminach. Trwają prace nad przygotowaniem szczegółowych przepisów w tej sprawie.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa ruszyła na początku lutego w całej Polsce. Obowiązek stawiennictwa przed komisjami lekarskimi dotyczył w sumie około 215 tys. młodych ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Zgodnie z rozporządzeniem szefów MON-u i MSWiA, kwalifikacja miała zakończyć się 30 kwietnia. Plany pokrzyżowała jednak pandemia i w połowie marca kwalifikacja została zakończona. Ministrowie podjęli taką decyzję, aby ograniczyć ryzyko zakażeń COVID-19. Większość wydanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów wezwań straciła ważność, a ci, którzy nie zdążyli stanąć przed komisjami lekarskimi, zostali w 2020 roku zwolnieni z takiego obowiązku. W efekcie do kwalifikacji nie przystąpiła połowa z ponad 200 tys. dziewiętnastolatków i osób ze starszych roczników, które dostały wezwanie.

Podobny problem, z powodu trwającej wciąż epidemii, mógłby pojawić się i w przyszłym roku. Dlatego w tzw. ustawie covidowej z dnia 27 listopada 2020 roku parlament wprowadził zmiany dotyczące m.in. ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w której jest mowa o kwalifikacji wojskowej.

REKLAMA

Postanowiono, że osoby, które nie przystąpią do kwalifikacji w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 lat, z innych przyczyn niż osobiste (np. z powodu pandemii), podlegają temu obowiązkowi do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata. Zapisano także, że kwalifikacja wojskowa może być przeprowadzona w kilku okresach danego roku kalendarzowego. Jak dotąd taka możliwość była zarezerwowana jedynie na wypadek ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.

Zmiany oznaczają, że w 2021 roku 19-latkowie będą stawiać się przed wojskową komisją lekarską w kilku terminach wyznaczonych w trakcie całego roku. Szczegóły określi rozporządzenie ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych, które także musi zostać znowelizowane, ponieważ ustalono w nim już wcześniej, że przyszłoroczna kwalifikacja będzie trwała od 25 stycznia do 30 kwietnia.

– W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju oraz wieloma sygnałami od przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej dotyczącymi trudności w przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w tym terminie, analizowane są inne możliwości w tym zakresie. Jedną z propozycji jest przesunięcie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na 7 kwietnia i jej zakończenie 23 lipca 2021 roku – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ostateczna decyzja co do terminów kwalifikacji jeszcze nie zapadła. Prace nad nowelizacją rozporządzenia trwają obecnie w MSWiA. Wiadomo natomiast, że nie zmienią się przepisy określające, kto w przyszłym roku będzie miał obowiązek stawiennictwa. Kwalifikacją zostaną objęci przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2002 roku, ale też m.in. z roczników 1997–2001, wobec których do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa została wprowadzona w 2009 roku, gdy zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi i określenie ich zdolności do ewentualnej służby, m.in. powołania w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Co roku liczbę osób, które zostaną wezwane, wskazują w rozporządzeniu ministrowie: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU Suwałki

dodaj komentarz

komentarze


Machina „Irini”
 
Walki pod Mostami
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Legia Akademicka po raz czwarty
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Gotowi na ratunek
Komisja Obrony debatowała o Grotach
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rozpoznanie na medal
Na pomoc Libańczykom
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Kuźnie oficerskich kadr
Obrady ministrów obrony NATO
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jakie zmiany w mundurówce?
Topaz w ASzWoj-u
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Podwodniacy na spluwaczkach
Znaczek pocztowy terytorialsów
Awanse generalskie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Medalowe „oczko” żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Maskowanie to nie wszystko
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
It Can Only Get Worse
Co ze sprawdzianem z WF?
Amerykanie odmładzają F-16
Alarm, tonący pod lodem!
Pancerny jak „Wojownik”
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Złoty biatlon żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Serwis Grotów
Nurek z wiązką
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Armia kupuje wozy dla strażaków
Antena Nura wypatruje F-16
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Czołgista pod wodą
Misje na zdalnej lekcji
Jak to jest z awansami bez limitu?
Trudny rok na misjach
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Krwawa Olszynka
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
F-35 wylądują w Łasku
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO