moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Wzorem cywilnej służby zdrowia, wojskowi ratownicy medyczni zyskają uprawnienia do samodzielnego pobierania wymazów oraz wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa. Oznacza to skrócenie procedury związanej z wydaniem zlecenia przez lekarza. Nowe przepisy dotyczą ok. 2 tys. ratowników medycznych w mundurach.

Wojskowi ratownicy medyczni od wybuchu epidemii są zaangażowani w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wspierając publiczną służbę zdrowia pomagają m.in. w transporcie chorych, opiece nad pacjentami niesamodzielnymi. Wspierają także cywilnych medyków pobierając wymazy oraz wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Te dwa ostatnie zadania w 2020 roku mogli wykonywać jedynie na zlecenie lekarza. Jednak wkrótce to się zmieni. MON wprowadza bowiem rozwiązania analogiczne do tych, które niedawno wprowadził minister zdrowia. Obowiązujące od 28 listopada 2020 roku rozporządzenie MZ poszerzyło uprawnienia cywilnych ratowników medycznych i obecnie mają prawo, by samodzielnie decydować o konieczności pobrania wymazu i przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał. To ważne, bo jeżdżąc na co dzień w karetkach, muszą mieć możliwość szybkiej diagnostyki pacjentów, jeszcze na etapie przedszpitalnym.

REKLAMA

– Mając na uwadze doświadczenia ostatnich miesięcy oraz zaangażowanie wojskowego personelu medycznego w walkę z epidemią, w tym także szerokie wsparcie cywilnej służby zdrowia, uznaliśmy, że niezbędne jest ujednolicenie zakresu uprawnień naszego personelu medycznego z uprawnieniami pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – mówi kpt. Anna Aleksandrzak-Heiducka z Zespołu Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Projekt zmian poszerzający uprawnienia wojskowych ratowników medycznych został już podpisany przez ministra obrony narodowej. Zgodnie z zapisami dokumentu będą oni mogli – podczas ogłoszonego stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego – samodzielnie pobierać wymaz od pacjenta oraz wykonywać testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2.

– Oczywiście takie czynności ratownicy wykonują już od wielu miesięcy, teraz jednak będą mogli robić to samodzielnie. To ważne z punktu widzenia realizowania przez nich zadań w miejscach, gdzie nie ma lekarza. Bo o ile w ambulatoriach podmiotów leczniczych, w tym baz lotniczych, komend portów wojennych czy wojskowych oddziałów gospodarczych lekarze są, to w wielu jednostkach wojskowych lub organizowanych doraźnie punktach wymazowych już nie – wyjaśnia kpt. Aleksandrzak-Heiducka.

Nowe rozwiązania mają nie tylko ułatwić wykonywanie tego rodzaju zadań i zapewnić swobodę działań, ale także ograniczyć formalności, w tym konieczność wydania zlecenia przez lekarza.

Wojskowi ratownicy medyczni, podobnie jak cywilni, mogą pobierać wymazy i robić testy po odpowiednim szkoleniu. Są one – od niemal początku epidemii – organizowane na podstawie odrębnej decyzji MON. Ci, którzy takiego przeszkolenia jeszcze nie przeszli, będą mogli je odbyć pod okiem medyków np. z wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej czy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Znowelizowane przepisy dotyczą około 2 tys. wojskowych ratowników medycznych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Topaz w ASzWoj-u
 
Awanse generalskie
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Nurek z wiązką
Trudny rok na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
F-35 wylądują w Łasku
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Rozpoznanie na medal
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Armia kupuje wozy dla strażaków
Podwodniacy na spluwaczkach
Jakie zmiany w mundurówce?
Co ze sprawdzianem z WF?
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Maskowanie to nie wszystko
Pierwszy skok do kraju
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Legia Akademicka po raz czwarty
Złoty biatlon żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Antena Nura wypatruje F-16
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Jak to jest z awansami bez limitu?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Medalowe „oczko” żołnierzy
Gotowi na ratunek
Pancerny jak „Wojownik”
Na pomoc Libańczykom
Krwawa Olszynka
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Kuźnie oficerskich kadr
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
It Can Only Get Worse
Alarm, tonący pod lodem!
Machina „Irini”
Znaczek pocztowy terytorialsów
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Walki pod Mostami
Żołnierze sportowcy nadają ton
Serwis Grotów
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO