moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 wylądują w Łasku

Bazą dla wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II ma być Łask – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla PAP. Szef MON poinformował, że infrastruktura lotniskowa 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wymaga jedynie uzupełnienia, a prace już są prowadzone. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów.

– Miejsce pod bazę samolotów zostało wskazane już w ubiegłym roku, to baza w Łasku. Tamtejsza infrastruktura wymaga jedynie uzupełnienia, a nie budowania od podstaw. Prace są już prowadzone. Zapewniam, że zdążymy – powiedział minister obrony narodowej w wywiadzie dla PAP. Oznacza to, że po wejściu do służby w Wojsku Polskim myśliwce V generacji będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Łask jako potencjalną lokalizację dla F-35 w połowie 2019 roku typował także dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” . Generał przyznał wówczas, że to właśnie bazy F-16, a zwłaszcza ta w Łasku, są najlepiej przygotowane do przyjęcia nowoczesnych samolotów.

Możliwości łaskiej jednostki lotniczej w ostatnim czasie znacznie się zwiększyły. W 2019 roku zakończył się tam wart niemal 100 mln złotych remont lotniska. Inwestycję współfinansowali Amerykanie, którzy dobudowali 500 metrów pasa startowego oraz rozpoczęli budowę domku pilota. W czasie dwuletniego remontu, poza wydłużeniem drogi startowej, zmodernizowano także starą nawierzchnię. Pas startowy został wyposażony w system odwadniania i nowoczesny system Ice Alert, czyli czujniki, które będą informować o temperaturze powietrza tuż przy nawierzchni. Poza tym zmodernizowano także system BAK służący do awaryjnego zatrzymywania samolotu (w razie awarii hamulców w poprzek pasa automatycznie podnoszone są liny hamujące).

REKLAMA

Ulokowanie myśliwców V generacji w Łasku zacieśni polsko-amerykańskie relacje, bo lotnicy z 32 Bazy od lat współpracują z Amerykanami. W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment i instruktorzy-piloci F-16, a dwa razy w roku ze Stanów Zjednoczonych przylatują piloci myśliwców i szkolą się z Polakami.

To nie wszystko. Na mocy podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji o współpracy obronnej w Łasku ma powstać także eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej.

Umowę na zakup wielozadaniowych samolotów V generacji F-35A Lightning II minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał rok temu. Za 32 maszyny, które w Siłach Zbrojnych RP będą nosić kryptonim „Harpia”, Polska zapłaci 4,6 mld dolarów netto. Za tę kwotę poza samolotami otrzymamy jeden silnik zapasowy Pratt & Whitney F135 oraz urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów; stacjonarny system szkoleniowy (m.in. osiem symulatorów misji), pakiet logistyczny, urządzenia do walki radioelektronicznej oraz teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją F-35A Lightning II. Pierwsze myśliwce wojsko dostanie w 2024 roku, ale zanim trafią do kraju, nasi żołnierze będą uczyli się ich pilotażu w USA. Umowa zakłada, że Amerykanie przeszkolą w swoich ośrodkach 24 pilotów, tak by mogli być oni instruktorami dla innych polskich żołnierzy już w kraju. W Stanach Zjednoczonych ma również przejść szkolenie dziewięćdziesiąt osób personelu technicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MSgt John Nimmo Sr./ USAF

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1613497440
A kiedy Apacze przylecą do Radomia?
D0-3A-A9-24

Nurek z wiązką
 
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Co ze sprawdzianem z WF?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Trudny rok na misjach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Walki pod Mostami
Jakie zmiany w umundurowaniu?
It Can Only Get Worse
Maskowanie to nie wszystko
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Machina „Irini”
F-35 wylądują w Łasku
Krwawa Olszynka
Podwodniacy na spluwaczkach
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Pierwszy skok do kraju
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Medalowe „oczko” żołnierzy
Złoty biatlon żołnierzy
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Misje na zdalnej lekcji
Jak to jest z awansami bez limitu?
Żołnierze sportowcy nadają ton
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komisje sejmowe o umowie z USA
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Kuźnie oficerskich kadr
Topaz w ASzWoj-u
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Rozpoznanie na medal
Pancerny jak „Wojownik”
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Obrady ministrów obrony NATO
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Czołgista pod wodą
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Gotowi na ratunek
Znaczek pocztowy terytorialsów
Antena Nura wypatruje F-16
Amerykanie odmładzają F-16
Awanse generalskie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Na pomoc Libańczykom
Legia Akademicka po raz czwarty
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Alarm, tonący pod lodem!
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ukraiński kurs na Zachód
Serwis Grotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO