moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetrwać i wrócić do swoich

Niska temperatura, opady śniegu, suchy prowiant - ograniczony do minimum, woda pozyskiwana z roztopionego śniegu i kilka niespokojnych godzin snu w lesie. Tak przez ostatni tydzień żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się z przetrwania w trudnych warunkach. Na poligonie pod Lesznem zakończył się właśnie kurs SERE B.

Kurs SERE, to rozwinięcie angielskiego akronimu: Survival (przetrwanie), Evasion (unikanie), Resistance (opór, odporność), Escape (ucieczka). Tego typu szkolenie skierowane jest do żołnierzy i uczy, jak poradzić sobie w nieprzyjaznym środowisku. Scenariusz zakłada, że żołnierz, podczas wykonywania swoich zadań bojowych, w skutek pojmania, czy awaryjnego lądowania itp., zostaje sam. Musi stawić czoła przeciwnościom w pojedynkę i przetrwać we wrogim otoczeniu, nie rzucając się w oczy.

Szkolenie prowadzone jest na trzech poziomach: A, B, C. Pierwsze z nich, to szkolenie teoretyczne, obowiązujące każdego żołnierza. Poziom B przypomina elementy teorii, ale głównie skupia się na ich praktycznym wykorzystaniu w terenie. Szkoleni spędzają kilka dni w terenie lesistym, z ograniczonym dostępem do wody i pożywienia. Na zakończenie, instruktorzy podsumowują działania kursantów. Poziom C skierowany jest do instruktorów.

REKLAMA

Sprawdzian z granic wytrzymałości

Oprócz żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w szkoleniu wzięli udział żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin oraz z 4 Pułku Przeciwlotniczego z Leszna. Kilka ostatnich szkoleni spędzili w lasach w Wyciążkowie pod Lesznem, gdzie musieli udowodnić, że przetrwają w niesprzyjających warunkach. Mimo niskich temperatur, musieli sami uzyskać wodę do picia, odpowiednio ją przefiltrować, ogrzać się przy ogniu, który rozpalali bez użycia zapałek czy zapalniczki. Kursanci muszą do perfekcji opanować teorię, by wiedzieć, jak właściwie działać w przypadku zagrożenia, w terenie. Aby przeżyć, nie można zostawiać po sobie śladu. Żołnierze wiedzą na przykład, że zamiast rozpalenia klasycznego ogniska, lepiej zastosować mniej rzucające się w oczy palenisko, czyli tzw. dakotę.

Jeśli rozbili gdzieś obozowisko - muszą zatrzeć ślady. Aby nie utracić sił podczas marszu z plecakiem, nie warto zabierać ze sobą zbyt wiele rzeczy. W trakcie tego szkolenia czynnikiem, który miał duży wpływ na ukończenie kursu, była pogoda. - Początkowo była to niska temperatura, natomiast w ostatnich dniach szkolenia padał intensywnie deszcz i deszcz ze śniegiem – tłumaczy mjr Norbert Garbacz, szef sekcji szkoleniowej 12 WBOT, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie.

Psychika to podstawa

SERE uczy nie tylko technik maskowania, czy skrytego poruszania się we wrogim i nieznanym terenie. To także umiejętność nawigacji i przede wszystkim sztuka improwizacji, bo kursanci m.in. muszą zbudować sobie schronienie na odpoczynek. Do wykorzystania mają to, co ze sobą zabrali i to co dostarczy las.

Tutaj liczy się silna psychika – Odpowiednie nastawienie mentalne, to podstawa! Każdy żołnierz, oprócz przygotowania fizycznego, powinien mieć też silną głowę. Sami musimy się dopingować i wiedzieć, że przetrwamy mimo dyskomfortu, zimna, braku pożywienia, wycieńczenia. To przecież sytuacja tymczasowa, z której trzeba szybko się wydostać – mówi jeden z kursantów - chor. Mateusz Kuśnierek z 12 WBOT.

Żołnierze musieli radzić sobie sami ale cały czas poddawani byli ocenie doświadczonych instruktorów z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo – Ratowniczego i Spadochronowego z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, którzy w razie wykrycia nieprawidłowości, mogli relegować żołnierza z kursu. Kolejne szkolenia SERE B odbędzie się już w marcu.

Tekst: ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, kpt. Marcin Misiak/ 12 WBOT

red. PZ

autor zdjęć: 12 WBOT/ DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak to jest z awansami bez limitu?
 
It Can Only Get Worse
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze sportowcy nadają ton
Laserowa artyleria US Army
Armia kupuje wozy dla strażaków
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Jakie zmiany w mundurówce?
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Antena Nura wypatruje F-16
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Legia Akademicka po raz czwarty
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Amerykanie odmładzają F-16
Krwawa Olszynka
Złoty biatlon żołnierzy
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Znaczek pocztowy terytorialsów
Pancerny jak „Wojownik”
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Medalowe „oczko” żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Machina „Irini”
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Na pomoc Libańczykom
Podwodniacy na spluwaczkach
Walki pod Mostami
Alarm, tonący pod lodem!
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Nurek z wiązką
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Gotowi na ratunek
Awanse generalskie
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Topaz w ASzWoj-u
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Pierwszy skok do kraju
Co ze sprawdzianem z WF?
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Rozpoznanie na medal
Trudny rok na misjach
F-35 wylądują w Łasku
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Maskowanie to nie wszystko
Serwis Grotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO