moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Korepetycje na czas pandemii

Matematyka, chemia, język polski, ale także hiszpański czy rosyjski – podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni organizują korepetycje online dla uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy podczas lockdownu potrzebują pomocy w nauce. Do tej pory zgłosiło się 35 chętnych. Z prośbą o wsparcie w lekcjach można nadal dzwonić.

Pomysł narodził się pod koniec lutego. – Studenci przyszli do mnie z pytaniem, co sądzę o takiej formie pomocy. Projekt bardzo mi się spodobał – wspomina ks. por. Tomasz Wojciechowski, kapelan Akademii Marynarki Wojennej, koordynator akcji. – Początkowo zaoferowaliśmy wsparcie podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych z Gdyni, ale grono chętnych szybko się rozrosło. Głównie za sprawą pracowników uczelni, którzy opowiadali o akcji wśród swoich znajomych – dodaje.

Korepetycje ruszyły w marcu. Obecnie bierze w nich udział 35 uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdemu przydzielony jest podchorąży-korepetytor, który prowadzi zajęcia z wybranego przedmiotu. – Największą popularnością cieszy się matematyka, ale nasza oferta jest szeroka – przyznaje ks. por. Wojciechowski. Podchorążowie mogą również pomóc w opanowaniu materiału z chemii, biologii, fizyki, przedmiotów technicznych, ale też języka polskiego czy języków obcych. – Pewnego dnia zapytano nas o korepetycje z hiszpańskiego. Początkowo odmówiłem, ale szybko się okazało, że jeden z naszych podchorążych może się tego podjąć. Zajęcia się rozpoczęły – opowiada koordynator akcji.

REKLAMA

Mat pchor. Iwo Dettlaff jest studentem III roku. Prowadzi korepetycje z języka rosyjskiego. Słuchaczką jest 17-letnia uczennica jednego z gdyńskich techników. – Ja sam rosyjskiego zacząłem się uczyć dopiero w Akademii, ale znam go na tyle, by pomóc w opanowaniu podstaw – tłumaczy. Dlaczego zaangażował się w akcję? – Chciałem zrobić coś pożytecznego. Pandemia sprawiła, że szkoły zostały pozamykane. Nauka odbywa się w innym trybie i nie wszyscy sobie z tym radzą – podkreśla student. – Poza tym w AMW podchorążych obowiązują dodatkowe obostrzenia. Teren uczelni opuszczamy sporadycznie, mamy więc trochę więcej czasu. A kontakty z osobami z zewnątrz również nam wiele dają – dodaje.

Remigiusz Walędziak, dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gdyni przyznaje, że nie sposób przecenić znaczenia akcji. – Nasi podopieczni nie mają złych ocen. Jednak przejście szkół na tryb zdalny sprawiło, że trudniej im się uczyć. Siłą rzeczy mają mniejszy kontakt z nauczycielami, przyswajają mniej wiedzy. Dlatego tak ważne są dodatkowe zajęcia. Nie mniej istotne jest to, że dzieci mają szansę poznać nowych ludzi – zaznacza.

Tymczasem grono osób zainteresowanych korepetycjami stale rośnie. – Spływają do nas pytania już nie tylko z Trójmiasta. Ostatnio na przykład kontaktowali się z nami rodzice z Torunia i Malborka. Oczywiście podchorążowie są gotowi pomóc także ich dzieciom – zapewnia ks. por. Wojciechowski. Również po stronie uczelni chętnych nie brakuje. Do udziału w akcji zgłosiło się kilkudziesięciu kolejnych podchorążych.

Osoby zainteresowane lekcjami online mogą wysłać e-mail na adres t.wojciechowski@amw.gdynia.pl albo dzwonić pod numer 604 265 256. – Przed rozpoczęciem korepetycji będziemy kontaktować się z rodzicami, by poznać potrzeby dziecka i ustalić szczegóły zajęć – informuje koordynator akcji. Pomoc jest darmowa.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w kraju uczelnia kształcąca przyszłych oficerów polskich sił morskich. Ponadto w jej murach uczą się studenci wojskowi z zagranicy – ostatnio Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej. AMW prowadzi też studia na kierunkach cywilnych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Jak wojsko walczy z pandemią
 
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sportowy jubileusz
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kurs na dyplomację
Łask czeka na myśliwce V generacji
Leopardy w natarciu
Opiniowanie po nowemu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Udany weekend żołnierzy
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Kraby na „Bizonie ‘21”
Siły powietrzne czekają na F-35
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kolejne Herculesy dla wojska
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Nowy karabin z Tarnowa
Polska stawia na fregaty Miecznik
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Jedyna taka brygada
Getto walczy
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pierwsze kroki na linie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Wolverine Strike” odpiera atak
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Nowe książeczki wojskowe
Rumuński „Scorpion Spring”
Sto sekund do zagłady
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Złoto ustrzelone w Indiach
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Rosomaki na okrętach
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Mistrzowskie zagranie przegranych
Kierunek: certyfikacja
Mężny duch dla ratowników
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Course on Diplomacy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO