moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Mieczniki podpisana

Konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa, PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding, dostarczy do 2034 roku trzy fregaty wielozadaniowe o kryptonimie „Miecznik”. Wartość podpisanego dziś kontraktu wynosi 8 mld zł. Jest to największe zamówienie dla krajowego przemysłu obronnego po 1989 roku.

– Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy. Za realizację kontraktu jest odpowiedzialne konsorcjum PGZ–Miecznik, które tworzą PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding SA. Zgodnie z zapisami umowy, wynegocjowanej przez Inspektorat Uzbrojenia MON, budowa trzech fregat wielozadaniowych o kryptonimie „Miecznik” ma się odbywać w latach 2021–2034. Polskie konsorcjum dostarczy okręty wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość całego pakietu to około 8 mld zł.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zapadną kluczowe decyzje, m.in. o wyborze strategicznego partnera zagranicznego. – Do końca listopada konsorcjum przygotuje trzy projekty koncepcyjne. Następnie, nie później niż na przełomie tego i przyszłego roku, zostanie wybrany najlepszy z nich – mówił szef resortu obrony.

REKLAMA

Film: MON  

Siły Zbrojne RP – jak podkreślał minister Błaszczak – otrzymają nowoczesne fregaty wielozadaniowe. – To będą jednostki, których siłę rażenia będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do baterii Patriot. Okręty te będą stanowić znaczącą siłę na Bałtyku – ocenił szef MON-u. Dodał, że choć najważniejszym zadaniem fregat będzie obrona polskiego wybrzeża, to będą one wykorzystywane również w misjach sojuszniczych.

O znaczeniu fregat dla zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski i jednocześnie wzmocnienia międzynarodowej pozycji kraju mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ. – Wielozadaniowe jednostki tej klasy zapewnią polskim siłom morskim nowe zdolności operacyjne niezbędne do realizacji szerokiego spektrum zadań na morzu – przekonywał prezes Chwałek.

Przedstawiciele PGZ podkreślali podczas uroczystości, która miała miejsce w Gdyni, że realizacja programu „Miecznik” pozwoli stworzyć około 2000 miejsc pracy w stoczniach i firmach, które będą bezpośrednio zaangażowane w projekt. O tym, że polska zbrojeniówka podoła zadaniu, przekonywał minister Mariusz Błaszczak. – Niszczyciel min „Kormoran” jest wizytówką możliwości krajowego przemysłu zbrojeniowego i dowodem, że można w Polsce budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy – mówił.

Praca badawczo-rozwojowa

Mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON, poinformował, że kontrakt na budowę fregat będzie realizowany w formule pracy badawczo-rozwojowej. – Chodzi o to, by polski przemysł, polskie stocznie, polskie ośrodki naukowo-badawcze w jak największym stopniu zyskały na tej umowie. Chcemy, by partner zagraniczny dokonał transferu technologii, a okręty zostały zbudowane w Stoczni Wojennej – wyjaśniał.

Grafika: MON

Realizacja umowy ma być podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego zostaną opracowane trzy projekty koncepcyjne okrętu wraz z propozycjami transferu technologii, ustanowienia potencjału produkcyjnego oraz wyceną i harmonogramem dostaw. Etap ten zakończy wybór przez IU MON najlepszego projektu.

Drugą fazę realizacji umowy rozpocznie opracowanie przemysłowego studium wykonalności (PSW) oraz projektu wstępnego okrętu. Następnie powstaną założenia do budowy prototypowej jednostki oraz nastąpi transfer technologii i wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Ta część prac zakończy się przedstawieniem gotowego prototypu Miecznika oraz wyników przeprowadzonych badań kwalifikacyjnych. Rozpoczęcie budowy dwóch okrętów seryjnych będzie oznaczało przejście to etapu trzeciego, finalnego. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak 3 FO, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
 
Więcej pieniędzy na zapomogi
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Za wolność naszą i waszą
Wyższe nie tylko pensje
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Ottokar przyspiesza
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Przewrót majowy
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
PKW Orlik wrócił do domu
Wojsko znów zagra z Gortatem
Morska flanka pod osłoną
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Sojusznicza przeprawa
Aktualizacja Pustelnika
Ukraina kontratakuje
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
F-15 w Łasku
Raport podkomisji smoleńskiej
Wielki dzień dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
Przeprawa przez Wisłę
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Przeprawa przez Wisłę
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Wojsko na muralach
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Bitwa o Kamień Stołpecki
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Symboliczne lwowskie pojednanie
PGZ zwiększa moc
Leopardy 2A7 w Polsce
Droga ku liczniejszej armii
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Uratować życie na polu walki
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wielki desant na „Swift Response”
Nie tylko „Defender”
Coraz więcej Rosomaków w armii
Podchorążowie na koniach
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Na Monte Cassino marsz!
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Polacy na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO