moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera

Gen. broni Janusz Adamczak zostanie dyrektorem generalnym Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (IMS). To jedno z kluczowych stanowisk w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Jestem zaszczycony możliwością wypełniania swoich obowiązków dla dobra Sojuszu – mówił generał. Kadencja oficera rozpocznie się w przyszłym roku.

Kandydatura polskiego oficera została wysunięta przez państwa członkowskie NATO i zaakceptowana przez Komitet Wojskowy. – Gen. broni Janusz Adamczak został wybrany kolejnym dyrektorem generalnym Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Gratulujemy generałowi i cieszymy się na dalszą, dobrą współpracę – poinformowało na Twitterze stałe przedstawicielstwo RP przy NATO. Polski oficer obejmie prestiżowe stanowisko w NATO w 2022 roku, kiedy zakończy się kadencja niemieckiego generała Hansa-Wernera Wiermanna.

– Duży sukces Polski i Pana Generała! Gratuluję! – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Awansu pogratulował gen. broni Adamczakowi także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Ważny dzień dla Polski, dla Wojska Polskiego i NATO. To jedno z najwyższych stanowisk wojskowych w NATO. Gratulacje, Panie Generale! – skomentował szef MON.

REKLAMA

Gen. Adamczak w reakcji na nominację przyznał, że czuje się zaszczycony. Według niego NATO znajduje się w ważnym momencie: trwają prace nad rewizją koncepcji strategicznej i zapadają decyzje wyznaczające priorytety na najbliższą przyszłość. – Nasza dobra współpraca, solidarność i jedność mają kluczowe znaczenie w obliczu wspólnych zagrożeń. Jestem gotów dopilnować, abyśmy kontynuowali naszą pracę w tym duchu – powiedział polski oficer.

Wyboru na nowe stanowisko pogratulował też generałowi admirał Rob Bauer, szef Komitetu Wojskowego NATO. – Jestem przekonany, że jest pan dobrze przygotowany, by wypełnić obowiązki i zadania – napisał admirał. Z kolei Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO, zauważył, że „wiedza i oddanie generała Adamczaka będą korzystne dla całego Sojuszu”.

Międzynarodowy Sztab Wojskowy (IMS) został utworzony w lutym 1967 roku. W jego skład wchodzi kilkuset oficerów i podoficerów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pracami IMS kieruje dyrektor w randze trzygwiazdkowego generała. Międzynarodowy Sztab Wojskowy prowadzi działania na rzecz Komitetu Wojskowego NATO. Pod przewodnictwem dyrektora IMS personel przygotowuje analizy, ekspertyzy, opinie i raporty, a także propozycje rozwiązań dotyczących zagadnień dyskutowanych w Sojuszu.

Gen. broni Janusz Adamczak jest absolwentem m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Wojennej Wojsk Lądowych USA w Carlisle Barracks w Pensylwanii oraz kursu oficerów wojsk pancernych Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Knox w Kentucky.

Służbę zawodową rozpoczął jako dowódca plutonu w 49 Pułku Zmechanizowanym. W 1999 roku został szefem sztabu 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie, a trzy lata później – szefem wydziału operacyjnego w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Służył też w Sztabie Generalnym WP, gdzie był m.in. szefem Zarządu Planowania Operacyjnego. Generał stał na czele 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.

Był też uczestnikiem misji poza granicami kraju. W ramach PKW w Iraku pełnił obowiązki szefa Wydziału Planowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, w Afganistanie z kolei był zastępcą dowódcy regionalnego ds. koalicyjnych.

W latach 2014–2017 generał był szefem sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) NATO w Brunssum w Holandii. Od 2018 roku generał służył na stanowisku stałego przedstawiciela wojskowego przy komitetach wojskowych NATO i UE.

Trzecią generalską gwiazdkę otrzymał w 2014 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sztab Generalny, NATO

dodaj komentarz

komentarze


AZOR – podwodny specjalista
 
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szef MON odwiedził USA
Raki dla podhalańczyków
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kobiety a pokój
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Dron dla hydrografów
Time for Miecznik
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dron z LAW-u
Żołnierze bez testów z WF-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wzmocnione siły na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Eto, pies na misje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Kraby dla podhalańczyków
Afganistan. Czas wracać do domu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Inwestycje Stoczni Wojennej
Saper robi przejście
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Star Army
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczury Torbuku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Duch Invictus jest, czas na formę
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ogień na alpejskich szczytach
KFOR: wyższy stopień gotowości
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
O bezpieczeństwie państw NATO
Czy będą podwyżki?
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Legia Akademicka po raz piąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO