moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwista ochotnik też musi się starać

Dowódcy jednostek zyskają uprawnienia do zwolnienia rezerwisty ochotnika z dalszych ćwiczeń. A przyczyn może być kilka: żołnierz pod wpływem alkoholu, negatywne wyniki egzaminów czy po prostu lekceważenie zajęć. Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie przygotowuje przepisy, które mają ułatwić dowódcy podejmowanie takich decyzji.

Ochotnicze ćwiczenia wojskowe są jedną z form kształcenia i szkolenia rezerwistów. Mają przygotować żołnierzy rezerwy do wykonywania obowiązków w razie ogłoszenia mobilizacji czy wybuchu wojny. Możliwości szkolenia jest wiele, mogą to być ćwiczenia, kursy oficerskie i podoficerskie organizowane w akademiach wojskowych oraz szkołach podoficerskich. Żołnierze muszą stawiać się wówczas na zajęciach, zaliczać różne sprawdziany oraz egzamin końcowy. Poza wynikami równie ważne są zaangażowanie i predyspozycje ochotnika.

 

REKLAMA

Bez zgody – ani rusz

A co jeśli rezerwista dostaje dwóje, nie wywiązuje się z zadań i lekceważy służbę? Otóż w myśl przepisów dowódca nie może bez zgody samego żołnierza zwolnić go z dalszych ćwiczeń. – Obecne przepisy wskazują jedynie kilka konkretnych sytuacji, gdy jest to możliwe. Na przykład wtedy, gdy nagle kategoria „A” określająca zdolność żołnierza do czynnej służby wojskowej zostanie zmieniona na inną, gdy rezerwistka jest w ciąży albo gdy żołnierz wbrew zakazowi prowadzi kampanię wyborczą. Może chodzić także o jakieś zdarzenie losowe, które dotknie żołnierza, np. wypadek, lub po prostu sytuację, w której on sam złoży wniosek o zwolnienie z ćwiczeń lub szkolenia – wyjaśnia ppłk Mirosław Miśkiw, szef Wydziału Uzupełnień Wojennych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Oficer przyznaje, że nie ma przepisów, które dałyby dowódcom możliwość reagowania, gdy żołnierz nie spełnia oczekiwań szkolenia. – Choć mówimy o ochotnikach, a więc osobach, które dobrowolnie zgłosiły się do wojska i z tego tytułu powinny wykazywać się odpowiedzialnością i determinacją, to wśród nich także zdarzają się ludzie o różnych postawach. Niektórzy nie wykazują postępów w nauce, zdarzają się też naruszenia dyscypliny związane np. z piciem alkoholu – mówi ppłk Miśkiw.

Ministerstwo Obrony postanowiło więc zmienić przepisy. – Zmiany to wynik wielu lat doświadczeń. Oczywiście zależy nam na rezerwach, ale bardzo ważna jest też ich jakość – przyznaje oficer ze Sztabu Generalnego.

Dwója i alkohol? Koniec służby

Projekt rozporządzenia wskazuje konkretne wypadki, gdy dowódca lub komendant akademii będzie mógł zwolnić żołnierza przed zakończeniem ćwiczeń. Musi się z tym liczyć rezerwista, który nie zdał sprawdzianów z wymaganych przedmiotów, ma nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach albo nie stawił się w jednostce po przepustce lub urlopie.

Rezerwista, który na zwolnieniu lekarskim będzie przebywał tak długo, że nie zdoła nauczyć się tego, co go obowiązuje, także może zostać zwolniony z dalszego szkolenia. Podobny los czeka tych, którzy z powodu długiego zwolnienia nie biorą udziału w zajęciach z WF-u. Dowódca będzie mógł także zwolnić żołnierza, gdy stwierdzi, że jest on pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w przepisach przyniosą też wymierne korzyści. MON nie będzie bowiem musiało ponosić kosztów na utrzymanie w czynnej służbie rezerwistów, którzy nie są w stanie sprostać wymogom służby. – Zbyt długa absencja lub brak zaliczenia wymaganych zajęć sprawiają, że żołnierz bierze udział w ćwiczeniach w pełnym wymiarze, ale celu szkoleniowego nie osiąga – dodaje ppłk Miśkiw.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Wciąż napięta sytuacja na granicy
 
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Mecz z mistrzem!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
„Tumak ’21” na finiszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Nocny szturm na polską granicę
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Nastał dzień krwi i chwały…
Course on Diplomacy
Niespokojna granica
Na straży polskich rubieży
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Śladem „białych kurierów”
Mielec wraca do odrzutowców
SOMA dla specjalsów
Legioniści wkraczają do Warszawy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Dowódca generalny na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Sejmie o kondycji PGZ
W BBN o sytuacji na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Reforma administracji wojskowej
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Bryza na południowej flance
W jedynym słusznym kierunku
Wojskowa politechnika świętuje
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Słowo jak odcisk palca
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Podchorążowie na posterunku
Harduny dla strażaków?
O Polskę walczyli u boku Napoleona
F-16 lecą na Litwę
Niemiec z Goździkiem
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Orlik po raz dziesiąty
Zespół NATO na bojowo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO