moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa Rada przy prezydencie

Dziękuję za gotowość wsparcia głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem – mówił w środę prezydent Andrzej Duda, po powołaniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Do jej zadań będzie należało m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Nowy organ będzie działał w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj do życia Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.

Jak mówił prezydent jednym z powodów jego decyzji jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i nowe rodzaje konfliktów. – Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dziś łatwa. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowych zagrożeń, jakimi są ataki hybrydowe. Świat jest w niezwykle dynamicznym etapie rozwoju cyfrowego, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa państwa i jednostek – mówił prezydent.

REKLAMA

Prezydent podziękował za gotowość do wsparcia go w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej. Podkreślał, że tematami do dyskusji na forum Rady będą na pewno wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i np. Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego.

Andrzej Duda przyznał też, że nie wyklucza utajniania obrad w odniesieniu do niektórych podejmowanych tematów, dlatego, jak wskazał, grono Rady jest wąskie. Z ramienia Kancelarii Prezydenta zasiądzie w niej Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca. Przewodniczącym został Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i wykładowca akademicki. W skład Rady wejdą przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i osoby z doświadczeniem w służbie w wojsku. Wszyscy członkowie Rady będą zasiadali w niej społecznie.

Za prezydencką inicjatywę podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że na takim forum, wśród takiego grona ekspertów, będziemy mogli wypracować ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Deklaruję pełną gotowość do pracy w tej formule – powiedział szef MON.

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji. – Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne – powiedział szef MSWiA.

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności będzie działała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, będącej gremium ekspercko-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadania koncentrują się wokół debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwiązań strategicznych w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, w tym wyzwań i zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ottokar przyspiesza
 
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Podchorążowie na koniach
Na Monte Cassino marsz!
Za wolność naszą i waszą
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Coraz więcej Rosomaków w armii
Leopardy 2A7 w Polsce
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Aktualizacja Pustelnika
Wielki dzień dla polskiego wojska
Przeprawa przez Wisłę
Symboliczne lwowskie pojednanie
F-15 w Łasku
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Droga ku liczniejszej armii
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Morska flanka pod osłoną
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wyższe nie tylko pensje
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wielki desant na „Swift Response”
Polacy na Monte Cassino
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Nie tylko „Defender”
Sojusznicza przeprawa
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
PGZ zwiększa moc
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Amerykańskie F-15 w Polsce
PKW Orlik wrócił do domu
Uratować życie na polu walki
Raport podkomisji smoleńskiej
Wojsko na muralach
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przewrót majowy
Medale za walkę z COVID-19
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wojsko znów zagra z Gortatem
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Ukraina kontratakuje
Bitwa o Kamień Stołpecki
Więcej pieniędzy na zapomogi
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Przeprawa przez Wisłę
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO