moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o przyszłości NATO

Nowa koncepcja strategiczna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wyzwania, jakim musi on sprostać, a także zagrożenie ze strony Rosji – to najważniejsze tematy, które podczas ostatnich dwóch dni omawiali szefowie obrony i sztabów generalnych państw członkowskich NATO. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO, najważniejszego organu militarnego Sojuszu, odbyło się w Brukseli. Z powodu pandemii część uczestników – szefów obrony i sztabów generalnych państw członkowskich – wzięła udział w spotkaniu zdalnie. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak.

Przebieg obrad podczas konferencji prasowej zrelacjonował dziennikarzom admirał Rob Bauer, przewodniczący komitetu. Wśród zagrożeń, z którymi obecnie mierzy się NATO, wskazał między innymi ekspansję gospodarczą i militarną Chin, liczne ataki hybrydowe i cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną państw Sojuszu, pojawienie się nowych technologii, m.in. międzykontynentalnych pocisków balistycznych, zmiany klimatyczne, a także – jego zdaniem najistotniejsze – terroryzm oraz zagrożenie ze strony Rosji. – Wszystko to wpływa na nasze bezpieczeństwo. Żadne z państw nie mogłoby im stawić czoła w pojedynkę, ale my w NATO nie jesteśmy sami. Reprezentujemy 30 narodów – zaznaczył.

REKLAMA

Jak mówił admirał Bauer, szefowie obrony rozmawiali między innymi o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także o koncepcji odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, która dotyczy wymogów, jakie dziś Sojusz musi spełniać. Tematem spotkania była także Warfighting Capstone, natowska nadrzędna koncepcja działań bojowych, która koncentruje się na przyszłości NATO. Członkowie komitetu pochylili się również nad kwestiami związanymi z cyberprzestrzenią. Jak wyjaśnił adm. Rob Bauer, sukces w środowisku operacyjnym będzie zależał od tego, kto i jakimi informacjami będzie dysponował oraz jak je wykorzysta. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań i możliwości, jakie stwarza przewaga w gromadzeniu danych. Jesteśmy zaangażowani w cyfrową transformację naszych zasobów – zaznaczył.

Szefowie sztabów państw członkowskich NATO spotkali się także z partnerami z Gruzji i Ukrainy. – Oba państwa stanęły wobec niezwykle trudnej sytuacji. Nie tylko muszą dbać o swoje bezpieczeństwo, lecz także przeprowadzają reformy społeczne i gospodarcze – mówił admirał. – Potwierdziliśmy dziś nasze poparcie dla ich integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślił.

Dziennikarze dopytywali szefa komitetu, czy NATO prowadzi jakieś działania mające na celu wsparcie państw leżących niedaleko Rosji, czyli Ukrainy, państw bałtyckich, a także Polski. – Jeśli chodzi o Ukrainę, to takie działania podejmują poszczególni członkowie Sojuszu, ale nie są one koordynowane przez NATO – wyjaśnił admirał. – Jeśli chodzi o państwa bałtyckie i Polskę sytuacja wygląda inaczej, bo to członkowie NATO. W tym przypadku obowiązuje artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak na jednego z członków Sojuszu jest równoznaczny z atakiem na całe NATO – zaznaczył. Admirał Bauer przypomniał, że w tych państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO, do których swoje siły skierowali niemal wszyscy sojusznicy.

W dzisiejszych obradach wziął udział również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, który przybliżył uczestnikom spotkania szczegóły dotyczące wczorajszej, pierwszej od dwóch lat sesji Rady NATO-Rosja. – Między członkami Sojuszu a Rosją są znaczne różnice, ale to, że wszyscy zasiedli przy jednym stole, aby prowadzić rozmowy to pozytywny znak – powiedział admirał Bauer.

W tym roku odbędą się jeszcze dwa posiedzenia szefów obrony i sztabów generalnych państw członkowskich NATO, w maju i we wrześniu. Komitet Wojskowy NATO pełni funkcję doradczą, a do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie sekretarzowi generalnemu Sojuszu i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez siebie opinii i wniosków.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wielki dzień dla polskiego wojska
 
Przewrót majowy
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Ottokar przyspiesza
Droga ku liczniejszej armii
Morska flanka pod osłoną
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Uratować życie na polu walki
Za wolność naszą i waszą
Przeprawa przez Wisłę
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Leopardy 2A7 w Polsce
Wojsko znów zagra z Gortatem
Ukraina kontratakuje
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wojsko na muralach
Raport podkomisji smoleńskiej
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Nie tylko „Defender”
Polacy na Monte Cassino
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
F-15 w Łasku
Podchorążowie na koniach
Symboliczne lwowskie pojednanie
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
PGZ zwiększa moc
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Sojusznicza przeprawa
Medale za walkę z COVID-19
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Bitwa o Kamień Stołpecki
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Więcej pieniędzy na zapomogi
Na Monte Cassino marsz!
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
PKW Orlik wrócił do domu
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Przeprawa przez Wisłę
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Coraz więcej Rosomaków w armii
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wielki desant na „Swift Response”
Wyższe nie tylko pensje
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Aktualizacja Pustelnika
Poszła Kresowa, poszła Karpacka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO