moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niespokojna noc przy wschodniej granicy

W stronę mundurowych poleciały kamienie i obelgi. Wyrwano też fragmenty ogrodzenia. 32-osobowa grupa agresywnych mężczyzn wtargnęła na terytorium Polski, ale od razu została zatrzymana. W nocnym szturmie na polską granicę wzięli udział m.in. obywatele Erytrei, Jemenu, Pakistanu, Afganistanu i Syrii. Od wczoraj polską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 69 osób.

Straż Graniczna informuje, że 18 stycznia polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 33 osoby. – Ale już po północy doszło do kolejnego zdarzenia. O godzinie 2.00 odbyła się próba siłowego forsowania granicy – mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. – 32 osoby rzucały kamieniami w Polaków, wyrywano także fragmenty ogrodzenia. Oczywiście cały czas pomagały im służby białoruskie. Zarówno Białorusini, jak i migranci kierowali bardzo obelżywe słowa w kierunku Polaków i polskich służb – dodaje. Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez placówkę w Mielniku. Migrantom udało się wejść na terytorium Polski, ale zostali zaraz zatrzymani i pouczeni o obowiązku opuszczenia kraju, a następnie odprowadzeni do linii granicy. Jak informuje SG, wśród nich byli obywatele Erytrei, Jemenu, Pakistanu, Afganistanu, Syrii i Egiptu. – To pokazuje, że grupy migrantów tworzone są sztucznie i sztuczna jest całą presja migracyjna, której jesteśmy poddawani. Cudzoziemcy celowo są przywożeni do linii granicy, by potem nielegalnie ją przekroczyć – mówi por. Michalska.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem migrantów doszło w okolicy Bobrownik. Tam czterech obywateli Iraku wpław pokonało rzekę Świsłocz. – Byli ubrani i owinięci folią, by nie przemoknąć. Oczywiście przemokli, więc daliśmy im suchą odzież, jedzenie i ciepłe napoje – informują pogranicznicy.

REKLAMA

Por. Michalska w rozmowie z „Polską Zbrojną” poinformowała także o wydarzeniu, do którego doszło w poniedziałek, kiedy to funkcjonariusze z Michałowa zaobserwowali grupę pięciu osób, które w okolicę granicy podjechały cywilnym samochodem terenowym. – W środku były trzy kobiety i dwóch mężczyzn, którzy po wylegitymowaniu stwierdzili, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki. Dodam, że była 4 rano i jeszcze ciemno – mówi por. Michalska. Chwilę później niedaleko od tego miejsca granicę nielegalnie próbowało przekroczyć dziewięciu cudzoziemców. Zostali oni zatrzymani.

Jeszcze w styczniu lub zaraz na początku lutego ma się rozpocząć budowa muru na granicy polsko-białoruskiej. Zapora ma powstać na 180-kilometrowym odcinku granicy przebiegającym przez Podlasie. – 25 stycznia Straż Graniczna ma przekazać wykonawcom place pod budowę muru. Razem z wojskiem i policją planujemy dodatkowymi patrolami chronić miejsca, gdzie będzie prowadzona budowa – mówi „Polsce Zbrojnej” por. Anna Michalska.

W strefie przygranicznej stacjonuje kilkanaście tysięcy mundurowych. Straż Graniczną wspierają w województwie lubelskim wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a na Podlasiu żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wojskowi obserwują pas przygraniczny, a także zajmują się patrolowaniem jego okolic. Patrole prowadzą w różnego rodzaju pojazdach, konno, w łodziach, korzystają też z bezzałogowców. Wojska operacyjne wspiera kilka tysięcy terytorialsów.

Według statystyk Straży Granicznej w styczniu doszło do ponad pięciuset prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony Białorusi. W zeszłym roku SG zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przedostania się na teren Polski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~Kakalino
1642969200
Niespokojne noce to wroca jak sie zrobi troche cieplej. Przeciez wiadomo, ze oni nie odpuszcza. Olek chce ustepstw UE w sprawie sankcji i dalej bedzie tym gral.
41-AA-DD-F2

Jakie zasady stypendiów dla studentów?
 
Wojsko na muralach
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Ukraina kontratakuje
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Symboliczne lwowskie pojednanie
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wyższe nie tylko pensje
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Przewrót majowy
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wielki dzień dla polskiego wojska
Przeprawa przez Wisłę
Sojusznicza przeprawa
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Podchorążowie na koniach
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Przeprawa przez Wisłę
Na Monte Cassino marsz!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Nie tylko „Defender”
Bitwa o Kamień Stołpecki
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Aktualizacja Pustelnika
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Uratować życie na polu walki
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
PGZ zwiększa moc
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Ottokar przyspiesza
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Droga ku liczniejszej armii
PKW Orlik wrócił do domu
Polacy na Monte Cassino
Leopardy 2A7 w Polsce
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Morska flanka pod osłoną
Raport podkomisji smoleńskiej
Amerykańskie F-15 w Polsce
F-15 w Łasku
Medale za walkę z COVID-19
Coraz więcej Rosomaków w armii
Za wolność naszą i waszą
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Wielki desant na „Swift Response”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO