moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biden o kryzysie we wschodniej Europie

Zwiększymy obecność wojsk rotacyjnych w Polsce i w Rumunii, ponieważ mamy święty obowiązek wynikający z Artykułu 5 Traktatu NATO, by bronić tych krajów. Nie mamy tego obowiązku w stosunku do Ukrainy, chociaż bardzo niepokoi nas to, co się tam dzieje – mówił Joe Biden na spotkaniu z dziennikarzami, na którym podsumowywał rok swojej prezydentury.

Dziś przypada pierwsza rocznica zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Z tej okazji wczoraj polityk spotkał się z dziennikarzami. Na konferencji wiele uwagi poświęcono Rosji, Ukrainie i sytuacji politycznej na wschodniej flance NATO.

Biden powiedział, że rozmawiał z Władimirem Putinem i otwarcie mówił mu, co sądzi o ewentualnych planach inwazji na Ukrainę. – Powiedziałem mu: „Panie prezydencie, okupowaliście wcześniej inne kraje, ale cena tego była bardzo wysoka. Można wejść i okupować Ukrainę, ale to niesie za sobą wielkie straty, również ekonomiczne. Ile chcecie, by to trwało? Rok? Trzy lata? Pięć? Dziesięć? Ile to będzie kosztować? Ile na tym stracicie?” – przytoczył rozmowę Joe Biden. – Putin poprosił mnie o gwarancję w dwóch sprawach. Po pierwsze, by Ukraina nie stała się częścią NATO. Po drugie, by na jej terytorium nie znalazła się broń strategiczna i atomowa – mówił Biden. – Jeśli chodzi o obecność Ukrainy w NATO, to szanse na to są dziś niewielkie. A druga kwestia… Możemy coś wypracować w tym temacie – powiedział Biden.

REKLAMA

Jeden z dziennikarzy zapytał o sankcje wobec Rosji, które miałyby być na nią nałożone, jeśli zaatakuje Ukrainę oraz dlaczego Putin miałby się ich obawiać, skoro wcześniej takie groźby nie robiły na nim wrażenia. – Cóż, ponieważ nigdy nie widział sankcji takich jak te, które obiecałem, że zostaną nałożone – odpowiedział prezydent USA. – Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli dokona inwazji na Ukrainę. W zależności od tego, co zrobi, jak duża będzie ta inwazja, tak poważne będą konsekwencje – dodał Biden.

Ponieważ to zdanie wzbudziło wiele kontrowersji, a dziennikarze zaczęli dopytywać o to, czym jest „mała inwazja”, Biały Dom po konferencji doprecyzował słowa Joe Bidena. – Jeśli jakiekolwiek siły rosyjskie przekroczą ukraińską granicę, będzie to ponowna inwazja, która spotka się z szybką, ostrą i wspólną odpowiedzią USA i naszych sojuszników – powiedziała Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Wśród pytań pojawiło się również to dotyczące stacjonowania wojsk USA w Europie. Biden kategorycznie powiedział, że nie planuje, aby wojska USA na stałe stacjonowały w państwach wschodniej flanki. Natomiast jeśli dojdzie do ruchów Rosji wskazujących na inwazję, USA zwiększą ilość wojsk rotacyjnych w Polsce czy Rumunii. – To wynika z Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, naszym świętym obowiązkiem jest ich bronić. Tego obowiązku nie mamy wobec Ukrainy, ale bardzo nas niepokoi to, co się tam dzieje – powiedział Biden.

Dziennikarze pytali też prezydenta Bidena o intencje Putina. – Wydaje mi się, że Putin nadal nie chce pełnowymiarowej wojny. Czy myślę, że będzie testował Zachód, USA i NATO? Tak, wydaje mi się, że będzie to robił. Ale zapłaci za to naprawdę wysoką cenę, o której teraz nawet nie myśli. Nie ma pojęcia, ile go to będzie kosztowało. Myślę, że pożałuje, że to zrobił – odpowiedział Biden. Dodał jednak, że obawia się, że sytuacja może się wymknąć spod kontroli. – Jedyna wojna, która jest gorsza od zamierzonej to ta niezamierzona – podkreślił prezydent USA.

Padły również pytania dotyczące wątpliwości co do jedności NATO. Biden powiedział, że „nie kupuje narracji o braku jedności NATO wobec agresji Rosji”. Przyznał natomiast, że członkowie NATO mają różne zdanie co do sankcji, które ewentualnie zostaną nałożone na Rosję. – To bardzo ważne, by wszyscy w NATO stali na tym samym stanowisku. I tak, są różnice w NATO dotyczące tego, co możemy zrobić w zależności od tego, co się stanie – powiedział Biden.

EK

autor zdjęć: AP / Associated Press / East News

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
 
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Więcej pieniędzy na zapomogi
Przeprawa przez Wisłę
F-15 w Łasku
Coraz więcej Rosomaków w armii
Aktualizacja Pustelnika
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
PKW Orlik wrócił do domu
Wojsko znów zagra z Gortatem
Raport podkomisji smoleńskiej
Na Monte Cassino marsz!
Morska flanka pod osłoną
Droga ku liczniejszej armii
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Uratować życie na polu walki
Leopardy 2A7 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Za wolność naszą i waszą
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
PGZ zwiększa moc
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Wielki desant na „Swift Response”
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Ukraina kontratakuje
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Symboliczne lwowskie pojednanie
Przewrót majowy
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wyższe nie tylko pensje
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Wielki dzień dla polskiego wojska
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Ottokar przyspiesza
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Nie tylko „Defender”
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Wojsko na muralach
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Sojusznicza przeprawa
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Polacy na Monte Cassino
Przeprawa przez Wisłę
Podchorążowie na koniach
Amerykańskie F-15 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO