moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeprawa przez Wisłę

Kilkanaście kolumn polskich KTO Rosomak, francuskich kołowych bojowych wozów piechoty VBCI oraz Panhard PVP przejechało przez tymczasową przeprawę na Wiśle w okolicach Dęblina. Operację osłaniały z powietrza amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Teraz żołnierze jadą na wschód Polski, by wykonać kolejne zadania podczas manewrów „Defender Europe ‘22”.

Wojskowe opancerzone pojazdy jeden po drugim wjeżdżają na most, który powstał zaledwie kilka godzin wcześniej. Mogą się poruszać jedynie 20 km na godzinę, a cała operacja przeprowadzana jest bardzo ostrożnie. Ruchem na moście kierują żołnierze z pułku inżynieryjnego. Tak przeprawę przez Wisłę ćwiczyli dziś żołnierze biorący udział w manewrach „Defender Europe ‘22”.

REKLAMA

Most pontonowy, którym wojskowe pojazdy przejechały z jednego brzegu Wisły na drugi, miał 163 m długości. Żołnierze inżynierowie zbudowali go w ciągu dwudziestu kilku minut! – Taką przeprawę budowało około 150 osób. Wykorzystali 86 bloków pontonowych – mówi ppłk Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Gdy przeprawa jest już zbudowana, oficer odpowiedzialny za wykonanie zadania sprawdza wszystkie połączenia, a potem przejeżdża po niej pojazd testowy. Dopiero po tej próbie przeprawa jest gotowa i mogą po niej przejechać właściwe pojazdy – wyjaśnia oficer. Po zbudowanej przez żołnierzy konstrukcji w czasie wojny mogą przejechać pojazdy 80-tonowe. Natomiast podczas ćwiczeń wykorzystuje się wozy o masie do 40 t. – Chodzi o to, by podczas ćwiczeń poszczególne elementy przeprawy zostały jak najmniej zużyte. Nasze Rosomaki ważą około 30 t – mówi ppłk Kranz.

W sumie po moście pontonowym przejechało kilkanaście kolumn pojazdów, wśród nich transportery Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Polski pododdział w rejonie Dęblina połączył się z pododdziałami z Francji i Szwecji – wyjaśnia gen. bryg. Dariusz Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. – To, jak sobie żołnierze poradzili, ocenimy po zakończeniu ćwiczeń. Dziś za wcześnie na takie wnioski – mówi dowódca.

Przeprawę w Dęblinie obserwował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Podczas konferencji prasowej podkreślał, że ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich planowanie rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku. – Cele ćwiczeń zostały określone przez gen. Christophera Cavoliego, dowódcę US Army Europe. To przede wszystkim interoperacyjność, która pozwala na wspólne wykonywanie działań – mówił gen. Mika. Dowódca generalny podkreślał, że podczas pokonywania przeprawy przez Wisłę 17 Brygadzie Zmechanizowanej były podporządkowane pododdziały z Francji i Szwecji. – Teraz wspólnie będą przemieszczać się do rejonu, w którym czekają na nich kolejne zadania – dodał generał Jarosław Mika.

Ćwiczenia „Defender Europe 2022” potrwają do 27 maja. Na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw ćwiczy 18 tys. żołnierzy z 20 krajów. W Polsce – około 7 tys. wojskowych, m.in. z USA, Szwecji, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. Wojsko Polskie reprezentują m.in. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację lądową będą wspierać siły powietrzne. W „Defenderze” wezmą udział m.in. samoloty bojowe F-16 i Su-22.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Dwanaście razy złoto
 
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Ślązak lepiej uzbrojony?
Święto Dowództwa Generalnego
Sojusz z inicjatywą
Zmiany kadrowe w WP
Biden: gra na przeczekanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kierunek Liban
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Hańcza po raz pierwszy
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Święto Dowództwa Operacyjnego
Światowi liderzy już w Madrycie
For Our Freedom and Yours
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Wizyta w PKW Łotwa
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Przełomowy szczyt
Motorem jest pamięć o poległych
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Prezydent i „niezwyciężeni”
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Kierunek Düsseldorf
Dobrowolna służba dla absolwentów
Pierwsza taka przysięga
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Gwardziści uczą medycyny pola walki
PKW Orlik wrócił do domu
Spektakl Kremla
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Umowa na Perkozy podpisana
Virtuti Militari ma 230 lat
Unowocześnianie MW RP
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Szczyt nowych wyzwań
Szczęśliwa „Błyskawica”
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
W desancie zostają najlepsi
Bramy dla generała
Piąta kadencja generała Konopki
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Szczyt NATO w Madrycie
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Śladem profesjonalistów
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO