moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2A7 w Polsce

Leopard 2A7 to jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Wśród jego użytkowników są m.in. duńskie siły zbrojne, które 14 takich maszyn przerzuciły do Polski. Ich załogi biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Defender Europe ’22”, którego część epizodów odbywa się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Czołgi Leopard 2A7 duńskich sił zbrojnych, a dokładnie 14 maszyn z Jutlandzkiego Pułku Dragonów, dotarły do Polski drogą morską. Zjechały na ląd w porcie w Gdańsku na początku tygodnia, następnie zostały przetransportowane na poligon w Drawsku Pomorskim. Pierwsza partia sprzętu – siedem pancernych wozów – zameldowała się na nim w czwartek wieczorem. Kolejne mają do nich dołączyć w ciągu kilku dni. Jak wyjaśnia ppłk Kristian Kold z duńskich sił zbrojnych, mimo że był to pierwszy przerzut tego sprzętu poza granicę kraju, sama operacja nie była skomplikowana i została zrealizowana bez problemów.

 

REKLAMA

A dlaczego Duńczycy przerzucają swoje uzbrojenie na teren polskiego poligonu? Wszystko za sprawą wielonarodowych ćwiczeń „Defender Europe ’22”. Część epizodów tych manewrów odbywa się właśnie w Drawsku. Głównymi ćwiczącymi są żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, ale stawili się tu także wojskowi ze Stanów Zjednoczonych i ich czołgi Abrams, Niemcy wyposażeni w bojowe wozy piechoty Marder, a także Brytyjczycy i ich pancerne Challengery. W planie działania sojuszników na najbliższe dni znalazły się m.in. zajęcia taktyczne, a także trening kierowania ogniem.

Co istotne, podczas ćwiczenia duńscy żołnierze będą ściśle współpracować ze swoimi kolegami z Wielkiej Brytanii. Jest to spowodowane zbliżającą się rotacją w Batalionowej Grupie Bojowej w Estonii. Od kilku lat wojskowi z obu państw zasilają jej szeregi, jednak Dania po raz pierwszy zamierza wystawić do tego pododdziału kompanię wojsk pancernych. – Dla nas to ćwiczenie jest okazją do tego, aby sprawdzić wszystkie procedury i lepiej się poznać – wyjaśnia ppłk Kold.

Oficer przyznaje, że duże nadzieje wiąże także ze współpracą z Polakami. – Duńscy żołnierze ostatni raz byli na ćwiczeniach w Polsce w 2015 roku. Jestem przekonany, że podczas „Defendera” nasza współpraca będzie układała się doskonale i zdobędziemy cenne doświadczenie – zaznacza.

Duńska armia dysponuje czołgami Leopard od 1976 roku, a od 1998 posiada je w wersji 2A5. To właśnie te ostatnie były wykorzystywane podczas misji w Afganistanie. Tamtejsze doświadczenia miały zaważyć na decyzji o modernizacji czołgów do wersji 2A7. Za ten proces odpowiadała firma Krauss-Maffei Wegmann. Pierwsze egzemplarze zmodyfikowanego sprzętu trafiły do Duńczyków w 2019 roku. Poprawiono w nich m.in. ochronę balistyczną, przeciwminową i przed bronią masowego rażenia, system łączności, czołg został wyposażony także w nową armatę. Obecne uzbrojenie Leoparda 2A7 to działo kal. 120 mm i karabin maszynowy. Ważący 68 t wóz może rozwijać prędkość do 60 km/h. Obecnie Dania dysponuje 44 sztukami tego sprzętu. Wszystkie zasilają szeregi Jutlandzkiego Pułku Dragonów stacjonującego w Holstebro.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Gwardziści uczą medycyny pola walki
 
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Światowi liderzy już w Madrycie
Kierunek Düsseldorf
Wizyta w PKW Łotwa
Przełomowy szczyt
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Zmiany kadrowe w WP
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Spektakl Kremla
W desancie zostają najlepsi
Pierwsza taka przysięga
Bramy dla generała
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik wrócił do domu
Dobrowolna służba dla absolwentów
Amerykańskie F-15 w Polsce
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Dwanaście razy złoto
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Virtuti Militari ma 230 lat
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Biden: gra na przeczekanie
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Umowa na Perkozy podpisana
Święto Dowództwa Generalnego
Motorem jest pamięć o poległych
Szczyt nowych wyzwań
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Szczęśliwa „Błyskawica”
Kierunek Liban
Przełomowy szczyt w Madrycie
Śladem profesjonalistów
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Ślązak lepiej uzbrojony?
For Our Freedom and Yours
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Piąta kadencja generała Konopki
Hańcza po raz pierwszy
Szczyt NATO w Madrycie
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Prezydent i „niezwyciężeni”
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Sojusz z inicjatywą
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Święto Dowództwa Operacyjnego
Unowocześnianie MW RP
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO