moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie

Bezpłatne konsultacje kardiologiczne, chirurgiczne czy okulistyczne – dziś w szpitalu WIM-u w podwarszawskim Legionowie rozpoczął się „Tydzień Zdrowia”. Akcję adresowaną do mieszkańców miasta i powiatu zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – deklarował szef MON-u.

„Tydzień Zdrowia” zorganizowany przez szpital w Legionowie jest skierowany do mieszkańców miasta i powiatu. – Zdrowy styl życia i aktywność pozwalają zapobiegać chorobom, a regularna kontrola stanu zdrowia umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń i ogranicza ich skutki. Wychodzimy naprzeciw potrzebom wczesnej profilaktyki chorób – tłumaczą przedstawiciele placówki. Celem akcji jest także rozpowszechnianie modelu wczesnego rozpoznawania i diagnozowania chorób.

Akcję bezpłatnych badań zainaugurował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – To jest właśnie nasze przesłanie, aby misja żołnierzy Wojska Polskiego, która polega na zapewnieniu bezpieczeństwa, była misją wykonywaną także w czasie pokoju. Dlatego wojskowa służba zdrowia jest do dyspozycji mieszkańców. To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – mówił w Legionowie szef MON-u. I zachęcał, by skorzystać z badań, bo „szpital jest prowadzony przez najlepszych specjalistów Wojskowego Instytutu Medycznego”.

REKLAMA

Od dziś mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, porad specjalistów i badań przesiewowych. Część z nich trafi np. do kardiologa, gdzie oprócz wywiadu lekarskiego przejdą też badanie EKG oraz badania laboratoryjne, np. pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Konsultacje będą prowadzić też ginekolodzy czy okuliści, którzy wykonają badania przesiewowe w kierunku zaćmy i jaskry. U chirurga z kolei pacjenci zasięgną np. konsultacji bariatrycznej (dotyczącej profilaktyki i diagnozowania nadwagi), ale będzie można także uzyskać specjalistyczną poradę dotyczącą chorób piersi czy endokrynologicznych. Lekarze udzielą również konsultacji w sprawie chorób cywilizacyjnych czy konieczności badań endoskopowych. Akcja potrwa do 20 maja.


Film: MON

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że szpital w Legionowie swoją działalność rozpoczął w styczniu tego roku. – To inicjatywa, którą pilotowałem osobiście, i dziś jestem dumny z tego, że doprowadziłem do utworzenia tak potrzebnego szpitala. Otworzyliśmy go z wyprzedzeniem i w ciągu czterech miesięcy pomoc medyczną znalazło tu ponad 18 tys. osób. 2 tys. osób było hospitalizowanych, a lekarze przeprowadzili ponad 1100 zabiegów – mówił minister. Podkreślał też, że placówka stanowi zaplecze medyczne dla wojska, m.in. żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowództwa WOT, a jednocześnie służy także mieszkańcom powiatu.

Szpital w Legionowie powstał jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W placówce jest sześć oddziałów: intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ginekologii, blok operacyjny, oddział chirurgii okulistycznej oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Działa tu również całodobowa izba przyjęć oraz przychodnia Lecznictwo Ambulatoryjne WIM. W placówce może być hospitalizowanych jednocześnie około 90 pacjentów. Szpitalem kieruje płk dr n. med. Robert Ryczek, kardiolog. Łączny koszt budowy i wyposażenia placówki wyniósł 160 mln zł i został pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczęśliwa „Błyskawica”
 
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
PKW Orlik wrócił do domu
Dwanaście razy złoto
Hańcza po raz pierwszy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Motorem jest pamięć o poległych
Spektakl Kremla
Virtuti Militari ma 230 lat
Pierwsza taka przysięga
Piąta kadencja generała Konopki
Kierunek Düsseldorf
Bramy dla generała
W desancie zostają najlepsi
Wizyta w PKW Łotwa
Unowocześnianie MW RP
Święto Dowództwa Generalnego
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szczyt nowych wyzwań
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Zmiany kadrowe w WP
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Kierunek Liban
Szczyt NATO w Madrycie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przełomowy szczyt
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Sojusz z inicjatywą
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Gwardziści uczą medycyny pola walki
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Umowa na Perkozy podpisana
Przełomowy szczyt w Madrycie
Dobrowolna służba dla absolwentów
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Prezydent i „niezwyciężeni”
For Our Freedom and Yours
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ślązak lepiej uzbrojony?
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Światowi liderzy już w Madrycie
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Biden: gra na przeczekanie
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Święto Dowództwa Operacyjnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO