moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dobrze wyszkolone służby mundurowe cenniejsze od złota

Szkolenie Wysokościowe Służb Mundurowych odbywa się już ósmy raz. Organizuje je 22 Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku. Szkoli mundurowych w technikach linowych i ratownictwie górskim. Zainteresowanie jest ogromne, zatem jest to chyba największe tego typu szkolenie w Polsce. Ponieważ jego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pomaga im to znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się, co znacznie ułatwia niesienie pomocy w akcjach ratowniczych. Jak bardzo są potrzebni – pokazało już wiele katastrof, od powodzi, przez zawalenia budynków po wybuchach gazu, po lawiny śnieżne.

Jego uczestnikami są przede wszystkim żołnierze-instruktorzy wspinaczki reprezentujący każdy rodzaj polskiego wojska. Ale także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służb podległych ministrowi, w tym Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. Do tego pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz jednostek Górskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR i WOPR) z całej Polski.

Tegoroczne, pięciodniowe szkolenie rozpoczęło się 14 września w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie do zajęć wykorzystywane są przepiękne obiekty i tereny, na których można w pełni doskonalić swoje umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego oraz stosowania technik linowych. Ćwiczenia każdego dnia odbywają się w innym miejscu, co pozwala kursantom nauczyć się wykonywania zadań w urozmaiconym terenie.

W pierwszym dniu zajęcia organizowane są co roku w zabytkowej Twierdzy Kłodzkiej. Korzystając z jej możliwości architektonicznych, ćwiczący mogą odświeżyć sobie znajomość budowy stanowisk i doskonalić zjazdy oraz podejścia na różnych przyrządach, a także budowanie mostów i stosowanie technik ratownictwa górskiego. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejka – tyrolka, która służy do transportu ludzi i sprzętu. Tyrolka zbudowana jest między bastionem widokowym twierdzy a wieżą ratusza. Taka przejażdżka nad miastem jest również sposobem na przełamanie własnych lęków.

We wtorek kursanci wzmacniają swe umiejętności w czynnej kopalni granitu w Strzelinie, gdzie wysokie urwiska skalne połączone są ze zbiornikiem wodnym. Pozwala to przypomnieć sobie tak zwane pokonania M, czyli zjazdy na linie bez styczności z wodą, potem przepięcie się do podejścia i ponownie – do zjazdu i podejścia. W kopalni również będzie można budować mosty, stosować techniki ratowania ludzi uwięzionych na wysokich ścianach i poprawiać swoją kondycję fizyczną.

Na trzeci dzień zaplanowany jest spływ pontonami nurtem Nysy Kłodzkiej. Uczestnicy szkolenia przepłyną w grupach pięcioosobowych 15 kilometrów rzeki i będą pokonywać przeszkody, które wymagają wiedzy i umiejętności stosowania technik linowych oraz ratownictwa górskiego.

W czwartek kursanci udadzą się do zamkniętego kamieniołomu w Głuszycy. Będą się tam szkolić we współdziałaniu z obsługą śmigłowca w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź, akcja poszukiwawczo-ratownicza oraz ewakuacja poszkodowanych z miejsc trudno dostępnych typu góry albo woda. Uczestnicy zajęć będą też doskonalić techniki linowe na terenie kamieniołomu.

Piątek to ostatni dzień szkolenia, a w nim dominował będzie kanioning, czyli zjazd w nurcie wodospadu. Każdy kursant musi poradzić sobie z dużą ilością napływającej wody, która destabilizuje pozycję zjeżdżającego. Tutaj również będzie możliwość doskonalenia umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego i stosowania technik linowych.

Szkolenie, którego uczestnikami są ludzie z różnych służb, pomaga im znaleźć wspólny język, wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz zintegrować się, co znacznie ułatwia niesienie pomocy w akcjach ratowniczych. To niezmiernie ważne, co niejednokrotnie pokazała nam historia, choćby podczas wielkich powodzi w 1997 i 2010 roku, czy w czasie akcji ratowniczych po zejściu lawin w górach, po katastrofach kolejowych, budowlanych czy wybuchu gazu. Ratownicy mający odpowiednie umiejętności i doświadczenie są cenniejsi niż złoto.

mł. chor. Maciej Kubik , instruktor wspinaczki z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej

dodaj komentarz

komentarze


Rodzeństwo na medal
 
Hiszpańskie dylematy
Kolejna prowokacja na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Jak Perun z Piratem
Na wolność przez dwa mury
Zbuduj formę na wiosnę!
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Drony na fali
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nowe garaże dla Leopardów
Jakie zmiany dla podchorążych?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Dywizjon 303 w Napoleonie
Rosomaki będą groźniejsze
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Bez AK, ale nadal w walce
Bombardowanie Monte Cassino
W BBN o sytuacji na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Saperzy rozminowują Kłaj
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Wiedza, która ratuje życie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Na granicy nieco spokojniej
Nowe radary dla MW
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Pierwszy krok do zawodowców
Zielony, żółty czy czerwony?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Border Protection Is a Priority
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Z pomocą dla Libanu
Legionowski szpital niemal gotowy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Survival w Kosowie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Misja nie tylko wojskowa
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polak w szkole boardingu
Zima, skały i kawalerzyści
Przesiadka do klasy premium
Lecimy z sercem
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Nauka kruszenia lodu
MON: nie wyciekły tajne informacje
Oczy na wschodnią flankę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO