moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Boeing dla VIP-ów wylądował w Polsce

Pierwszy z trzech Boeingów 737-800, które mają służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie, wylądował dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. Samolot o numerach bocznych 0110 nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jego matką chrzestną została st. szer. Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska. Maszyna wejdzie do służby w połowie 2018 roku. 

Boeing 737-800 w biało-czerwonych barwach wylądował na płycie lotniska Okęcie dziś około godziny 10.  Kołując pod hangar przejechał przez kurtynę wodną, którą zgodnie z lotniczą tradycją utworzyła wojskowa straż pożarna. Symboliczne klucze do samolotu otrzymał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Maszyna została poświęcona przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz przez zastępcę Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ks. płk. Aleksego Andrejuka i Naczelnego Kapelana Wojskowego – Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. bp. płk. Mirosława Wolę. – To dla mnie wyjątkowo ważne wydarzenie, bo lotnictwo transportowe było od lat zaniedbywane, a teraz zostało odbudowane – mówił wiceminister Bartosz Kownacki podczas konferencji prasowej. 

Matką chrzestną nowego samolotu została st. szer. Oktawia Nowacka, pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Boeing 737-800 otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizerunek Marszałka zdobi ogon maszyny oraz przednie drzwi. Samolot zostanie w Polsce przebudowany do wersji VIP. Przede wszystkim będzie dostosowany do lotów HEAD, czyli takich, podczas których na pokładzie znajdują się najważniejsze osoby w państwie. Maszyna – podobnie jak pozostałe dwie – będzie więc wyposażona w systemy obrony, kodowane systemy łączności oraz wojskowe systemy nawigacji i identyfikacji.Będzie też mogła wykonywać loty transatlantyckie. W środku znajdzie się czteroosobowa kabina, 8 miejsc business class oraz 120 o podwyższonym standardzie ekonomicznym. W przyszłości samolot może być wykorzystywany na przykład do ewakuacji żołnierzy. „Marszałek Józef Piłsudski” wejdzie do służby w połowie 2018 roku.W marcu 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z koncernem Boeing umowę na zakup trzech samolotów Boeing 737-800. Umowa jest warta ponad 2 mld złotych. Początkowo jedna z maszyn miała być używana, ale MON wynegocjował zmianę kontraktu z amerykańskim producentem. Wszystkie samoloty będą więc nowe, a koszty zakupu pozostaną bez zmian.

Pierwszy Boeing do przewozu VIP wylądował dziś w Polsce, na kolejne dwa trzeba poczekać do 2020 roku. Będą to maszyny w wersji BBJ2 (Boeing Business Jet) – z kabiną HEAD dla czterech osób w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabiną VIP, 12-osobową kabiną business class, 48-osobowym przedziałem ekonomicznym oraz sypialnią dla załogi. W samolotach zostanie wyznaczone specjalne miejsce do przewozu chorych lub ciężko rannych oraz miejsce dla personelu medycznego.

Boeing 737 jest najpopularniejszym samolotem pasażerskim na świecie. Z Boeinga 737 w wersji HEAD korzystają rządy USA, Indii, Australii i Białorusi.

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Na wolność przez dwa mury
 
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pierwszy krok do zawodowców
Bombardowanie Monte Cassino
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Hiszpańskie dylematy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kolejna prowokacja na granicy
Przesiadka do klasy premium
Nowe garaże dla Leopardów
Nowe radary dla MW
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jak Perun z Piratem
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Zielony, żółty czy czerwony?
Border Protection Is a Priority
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Legionowski szpital niemal gotowy
Polak w szkole boardingu
Wiedza, która ratuje życie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Zostań wojskowym muzykiem
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zima, skały i kawalerzyści
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Survival w Kosowie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Misja nie tylko wojskowa
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
WOT na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W BBN o sytuacji na granicy
Spędź ferie z WOT
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Jakie zmiany dla podchorążych?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nauka kruszenia lodu
W Brukseli o przyszłości NATO
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nowa Rada przy prezydencie
Oczy na wschodnią flankę
Bez AK, ale nadal w walce
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Nominacje dla ośmiu oficerów
Rodzeństwo na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO