moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
B-1B Lancer w Powidzu

Od naszej sojuszniczej współpracy zależy przyszłość NATO – mówił gen. Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce, który dziś odwiedził 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na największym lotnisku wojskowym w Polsce amerykańcy lotnicy zaprezentowali tankowanie bombowca B-1B Lancer przy włączonych silnikach.

Samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego brały udział w eksporcie bombowca B-1B Lancer.

Gen. broni Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (Deputy Commander, U.S. Air Forces in Europe-Air Forces Afrika), odwiedził w piątek Powidz, gdzie znajduje się największe wojskowe lotnisko w Polsce. Stacjonują tu żołnierze dowództwa 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a także kilkuset amerykańskich żołnierzy służących w ramach operacji Atlantic Resolve. Amerykańskiemu generałowi towarzyszyli m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być i współpracować z naszymi polskimi sojusznikami. Ćwiczymy razem i szkolimy się po to, by rozwijać wspólne zdolności do obrony regionu Morza Bałtyckiego i odstraszania potencjalnych agresorów – mówił amerykański generał.

REKLAMA

Podczas spotkania w Powidzu amerykańcy lotnicy zaprezentowali bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Maszyny tego typu, mogące przenosić największy ładunek kierowanych i niekierowanych pocisków balistycznych w siłach powietrznych na świecie, od lutego stacjonują w norweskiej bazie lotniczej Orland, a ich zadaniem jest m.in. wsparcie prowadzonych nad Europą misji Bomber Task Force (BTF). – Nasza współpraca z Siłami Powietrznymi RP jest wyrazem amerykańskiego zaangażowania w zapewnienie stabilności tego regionu. Stanowi także znak ciągłego doskonalenia się wielonarodowego zespołu. Częścią tego zobowiązania jest przesuwanie granic tego, co możemy zrobić, oraz zdobywanie doświadczeń na rzecz zaawansowanego sposobu walki w przyszłości – podkreślił gen. Basham.

W podobnym tonie wypowiadał się gen. Śliwka. – Realizujemy misję treningową nad Polską wspólnie z lotnictwem strategicznym USA. To znak dobrego przygotowania i wspólnie osiągniętego, wysokiego poziomu interoperacyjności – ocenił oficer z Dowództwa Generalnego.

Podczas spotkania w Powidzu odbyło się tankowanie bombowca przy pracujących silnikach. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, skupić się na innych obszarach walki, zwiększa też wydajność działań bojowych. – Jako pilot mogę powiedzieć, że ten samolot ma rekordowy zasięg i prędkość wymaganą do wykonania zadania. Przy współczesnych wyzwaniach często kluczowe znaczenie ma tankowanie w różnych lokalizacjach. Nasi lotnicy, ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, mogą zarządzać szybkim tankowaniem, aby utrzymać nasze bombowce w powietrzu – mówił generał. Generał Basham podkreślał, że Polska zawsze angażowała się w obronę militarną swoich przyjaciół, dlatego jest szczególnie wartościowym sojusznikiem. Dowodem na zaangażowanie i chęć współpracy z amerykańskim partnerem jest – jak mówił generał – decyzja o zakupie przez Polskę samolotów F-35. – Doceniamy także ciągłe starania o coraz większą interoperacyjność z naszymi siłami, począwszy od goszczenia zdalnie pilotowanych samolotów w bazach, po systematyczne doskonalenie taktyki chociażby za pomocą floty F-16 – zauważył.

Generał nawiązał też do przypadającej dziś 22. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przyznał, że nasz kraj jako ważny członek Sojuszu przyczynił się do znaczących sukcesów w utrzymaniu globalnego bezpieczeństwa. – Świętujemy dziś poczynione postępy i historyczną integrację pomiędzy Polską a USA. Dzięki sojuszniczej współpracy będziemy nadal niestrudzenie pracować na rzecz stabilizacji w regionie – mówił amerykański generał.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Martyna Fedro-Samojedny, Luiza Wawrzyniak-Kozera

dodaj komentarz

komentarze


Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
 
Oczy na wschodnią flankę
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Rodzeństwo na medal
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Zima, skały i kawalerzyści
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Zostań wojskowym muzykiem
Misja nie tylko wojskowa
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Bombardowanie Monte Cassino
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nominacje dla ośmiu oficerów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Border Protection Is a Priority
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Jakie zmiany dla podchorążych?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Kolejna prowokacja na granicy
Spędź ferie z WOT
Nowe radary dla MW
Nowe garaże dla Leopardów
PKW Rumunia po raz dziesiąty
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
WOT na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Saperzy rozminowują Kłaj
Polak w szkole boardingu
Jak Perun z Piratem
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Wiedza, która ratuje życie
Zielony, żółty czy czerwony?
Legionowski szpital niemal gotowy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Przesiadka do klasy premium
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pierwszy krok do zawodowców
Nauka kruszenia lodu
Hiszpańskie dylematy
Survival w Kosowie
Bez AK, ale nadal w walce
W BBN o sytuacji na granicy
Na wolność przez dwa mury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO