moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Combining Two Worlds
Polak najlepszym podoficerem NATO
Klauzula: ściśle tajne
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Plany WB Group
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Ankona – bitwa po polsku
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Psy (w) WOT
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Nowe książeczki wojskowe
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Grot – rozwojowa konstrukcja
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Desantowanie z transportowego giganta
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Misja, która zmieniła polską armię
Co ze sprawdzianem z WF?
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wisła i Narew w Sejmie
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kurs na dyplomację
Wilki znów na Mazurach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kontyngent do zmiany
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan: powrót do domu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO