moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy batalion na Lubelszczyźnie

W Białej Podlaskiej stanęło już 157 różnego rodzaju wojskowych kontenerów. W mieście rozpoczęła się budowa tymczasowych koszar dla 18 Dywizji Zmechanizowanej. Już w czerwcu służbę w powstającym garnizonie rozpoczną żołnierze z nowego batalionu zmechanizowanego. Formowanie jednostki dobiega końca.

Garnizon Biała Podlaska powstaje na terenie dawnego wojskowego lotniska, gdzie do 2000 roku stacjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Po likwidacji jednostki teren został podporządkowany różnym podmiotom, m.in. miastu i Agencji Mienia Wojskowego. Trzy lata temu 606-hektarowa działka wróciła jednak do wojska. Na lotnisku, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, ma powstać kompleks szkoleniowy i koszary dla jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Najpierw jednak konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Budynki, które już stoją na terenie kompleksu muszą zostać wyremontowane, obok nich pojawią się także nowe. Takie prace mogą potrwać kilka lat, dlatego wojsko zdecydowało się zbudować na terenie lotniska miasteczko kontenerowe. – To rodzaj zabudowy tymczasowej, z jakiej wojsko korzysta m.in. w czasie misji. Służba w takim miejscu nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami. Tego typu infrastruktura jest całkowicie samowystarczalna – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dodaje, że za zbudowanie miasteczka odpowiadają żołnierze wojsk inżynieryjnych, a konkretniej 2 Pułku Saperów i 2 Pułku Inżynieryjnego. Natomiast dostarczeniem kontenerów na plac budowy zajmują się wojskowi z 1 Brygady Logistycznej. Prace już trwają. – Do tej pory na terenie dawnego lotniska stanęło 145 różnego rodzaju kontenerów: 103 mieszkalno-biurowe, 15 sanitarnych i 35 magazynowych, a także cztery, które tworzą elektrownię polową – wylicza major Lipczyński.

REKLAMA

Dzięki tymczasowym koszarom będzie tu mogło służyć 900 żołnierzy. To wojskowi z formowanego właśnie batalionu zmechanizowanego. Teraz stacjonuje on w Wesołej, gdzie mieści się 1 Warszawska Brygada Pancerna. To właśnie jej będzie docelowo podlegał. Nowy batalion wzmocni pancerniaków po tym, jak dwie tego typu jednostki, z Chełma i Zamościa, zostały podporządkowane nowej 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zmechanizowani rozpoczną służbę w nowym garnizonie już w czerwcu.

Jednak to nie jedyna wojskowa inwestycja w Białej Podlaskiej. Ma tu także stacjonować drugi batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej (jego formowanie rozpocznie się w przyszłym roku), a także żołnierze z kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej i batalionu transportowego. Na terenie dawnego lotniska ma powstać także dywizyjny ośrodek szkolenia. W sumie nowy garnizon ma liczyć 2,5 tys. żołnierzy.

Czy znajdzie się tylu chętnych do służby? Mjr Lipczyński uważa, że nie ma powodów do obaw. – W tym regionie jest bardzo dużo chętnych. Wojsko już tu kiedyś stacjonowało, ale po likwidacji jednostki żołnierze przenieśli się do innych. Docierają do nas sygnały, że wielu z nich chciałoby wrócić w rodzinne strony, nie rezygnując przy tym ze służby – mówi oficer prasowy. – Poza tym w tym regionie jest wielu ochotników zainteresowanych rozpoczęciem przygody z armią. Dlatego prowadzimy intensywną kampanię informacyjną, współpracujemy m.in. ze szkołami wyższymi czy wojskowymi komendami uzupełnień i dzięki temu docieramy do potencjalnych zainteresowanych. Odzew jest bardzo duży, więc nie spodziewamy się problemów z ukompletowaniem tych jednostek – dodaje.

Zakończenie prac oraz formowania nowych jednostek zaplanowano na 2026 rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Szczepimy się
 
Misje kształtują charakter
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Cyborg in MultiCam
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Jak wojsko walczy z pandemią
Raki w Toruniu
Tygrysi zlot myśliwców
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Siła braterstwa
Rumuński „Scorpion Spring”
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Co ze sprawdzianem z WF?
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Czajka” po udanej operacji
MON robi zakupy amunicji
Nowe książeczki wojskowe
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Kurs na dyplomację
Wspólny wysiłek
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Pomoc w walce z dezinformacją
Enigma – skarb na oceanie
To było wyzwanie dla wszystkich
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Piekło Berlina
Kuźnie oficerskich kadr
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Afganistan. Czas wracać do domu
Specjalsi lądują w wodzie
Kolejne OPW już od września
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
AFN znów w oktagonie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Striking Power of Miecznik
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Course on Diplomacy
AFN: Oktagon znów zapłonął
„Defender” dotarł do Europy
Nowe wozy dla strażaków
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Walka z niewidzialnym wrogiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO