moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwają obowiązkowe szkolenia wojskowe

Śpią w budynkach koszarowych lub namiotach, przede wszystkim jednak szkolą się i poznają prawdziwe oblicze jednostki wojskowej. Tak 3,5 tysiąca kadetów w całej Polsce spędza czas w ramach obowiązkowych obozów szkoleniowych. To jeden z głównych punktów w procesie szkolenia uczniów szkół średnich objętych programem Certyfikowane wojskowe Klasy Mundurowe.

Uczniowie korzystają z takiej formy zajęć po pierwszym roku edukacji. Zwyczajowo jest to maj lub czerwiec, jednak z uwagi na pandemię MON już w styczniu podjęło decyzję, by szkoły z IV edycji programu mogły je organizować do listopada br. Jednak część szkół z uwagi na malejącą liczbę zakażeń i odwoływanie kolejnych obostrzeń zdecydowała się wykorzystać czerwcowy termin. Tak było m.in. w Świętoszowie, gdzie na terenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się kadeci z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Za sobą obóz mają też uczniowie z X LO im. Sybiraków w Rzeszowie, którzy na terenie 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu szkolili się już w maju. W poniedziałek 21 czerwca swój obóz rozpoczyna Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku – odbędzie się on w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Nowością tegorocznych obozów jest także to, że większość kosztów wziął na siebie MON. Ministerstwo w całości finansuje zakwaterowanie i wyżywienie uczestników. Po stronie organów prowadzących szkoły jest jedynie pokrycie wydatków związanych z transportem.

REKLAMA

Obóz jest bardzo intensywnym szkoleniem praktycznym podsumowującym dotychczasowe umiejętności w polu w trakcie określonej sytuacji taktycznej. To ogółem 50 godzin zajęć realizowanych na terenie tzw. jednostki patronackiej, podczas których kadeci doskonalą spektrum wiedzy wojskowej, m.in. terenoznawstwo, OPBMR, rozpoznanie wojskowe i łączność, taktykę i ochronę obiektów, zabezpieczenie logistyczne, szkolenie strzeleckie, medyczne i inżynieryjno-saperskie. Program uzupełniają też zajęcia z zakresu wychowania obywatelskiego i wojskowego, w ramach których np. kadeci z Kamiennej Góry zwiedzali dawny stalag w Żaganiu. Obóz to także doskonały moment na ćwiczenie tzw. kompetencji miękkich – współdziałania, pracy w grupie, integracji społecznej. Młodzież ma możliwość poczuć namiastkę życia wojskowego – przez 5 dni śpią w budynkach koszarowych lub namiotach na terenie jednostki wojskowej.

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to projekt uruchomiony w MON w 2017 roku. W nadchodzącym roku szkolnym ruszy jego V edycja. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Po jego zakończeniu mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się przysięgą wojskową. Następnie mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Równolegle do CWKM w MON od 2020 roku działa program „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, który jest projektem docelowym dla klas wojskowych. Także kadeci z OPW już w przyszłości zmierzą się z zadaniami szkoleniowymi na obozie wojskowym.

Zarówno CWKM jak i OPW to dobre rozwiązanie dla młodzieży, myślącej o karierze wojskowej. Gdzie znaleźć szkołę, która prowadzi klasy o profilu wojskowym według programów koordynowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”? Przydatnym narzędziem jest mapa interaktywna. Można znaleźć na niej wszystkie dane kontaktowe oraz informację, w jakim projekcie szkoła uczestniczy. Mapa dostępna jest tutaj.

Tekst: por. Jolanta Maciaszek/ Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

red. PZ

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Kontyngent do zmiany
 
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polak najlepszym podoficerem NATO
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Nagroda nie tylko od dowódcy
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wisła i Narew w Sejmie
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Plany WB Group
Psy (w) WOT
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wilki znów na Mazurach
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan: powrót do domu
Afganistan. Czas wracać do domu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podwodne centrum przyszłości
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Combining Two Worlds
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rusza PKW Islandia
Klauzula: ściśle tajne
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Kat warszawskiego getta przed sądem
Nowe książeczki wojskowe
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Misja, która zmieniła polską armię
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Ankona – bitwa po polsku
Lufy prosto z Huty
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
„Zginęli, bo byli Polakami”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO