moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gniazdo-21, zgrywanie zachodniopomorskich służb z 14 ZBOT

Atak terrorystów, wypadek autokaru, pożar elektrowni i skażenie środowiska - tyle jedocześnie wydarzyło się w okolicach Oleszna na terenie drawskiego poligonu. W sobotę w ćwiczeniu „Gniazdo-21” wzięły udział wszystkie służby ratownicze i wojska obrony terytorialnej.

Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego „Gniazdo-21” zarządziło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda zachodniopomorski zaangażował w nie siły ratownicze zmobilizowane z jednostek z całego województwa zachodniopomorskiego: straż pożarną, policję, pogotowie ratunkowe, służby leśne a także, po raz pierwszy w tym wymiarze, terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Ich celem jest zgrywanie wszystkich służb, które na poziomie wojewody zachodniopomorskiego mają zabezpieczać reagowanie w sytuacjach kryzysowych związanych zarówno ze zdarzeniami na drodze, terrorystycznymi czy masowymi działaniami ratownictwa medycznego. Zgrywamy kilka poziomów służb, które muszą zabezpieczać to działanie - mówi płk rez. Paweł Rodzoś, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Do ataku terrorystycznego doszło na drodze z Oleszna w kierunku Karwic. Pojazd dostawczy, transportujący beczki z materiałem skażonym został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Ci przerzucili ładunek do drugiego pojazdu i odjechali w kierunku Karwic, zanim na miejsce dojechały służby ratownicze i policja. Chwilę potem, w tym samym miejscu doszło do poważnego wypadku drogowego. Kierowca autobusu, wiozącego młodzież szkolną widząc przewrócone samochody, gwałtownie hamując wpadł w poślizg. Autokar przewrócił się. Część poszkodowanych została w pojeździe inni - w szoku, weszli do lasu. Na miejsce, powiadomione już służby ściągnęły pokaźne siły straży pożarnej, wraz z ratownictwem chemicznym, nadjechała policja i karetki pogotowia a wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wkrótce ustalono, w autokarze było aż 25 osób.

REKLAMA

Akcją ratunkową zajęli się strażacy i inne służby ratownicze, z poszukiwanie zaginionych osób zaangażowany został Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy ze 141 batalionu lekkiej piechoty WOT z Choszczna oraz policjanci.

Zanim zakończyła się akcja ratownicza i poszukiwawcza, do kolejnego zdarzenia kryzysowego doszło tuż obok, w samym Olesznie. Do znalezionego, niezidentyfikowanego przedmiotu, wezwano grupę saperską, która zidentyfikowała go jako powojenny pocisk. Teren zabezpieczyła policja a saperzy podjęli ładunek i przetransportowali go w bezpieczny rejon w celu zdetonowania.

Godzinę później, 20 km. dalej, w miejscowości Głębokie doszło do wybuchu nieznanej substancji i pożaru w elektrowni. Akcję ratowniczo gaśniczą strażaków zabezpieczali tam żołnierze z Choszczna. Część strażaków uległa skażeniu. Dodatkowe niebezpieczeństwo przyniósł wiatr, który przeniósł, jak się okazało, skażoną chmurę dymu w kierunku pobilskich miejscowości. Wojsko i ratownicy musieli ewakuować mieszkańców.

Ćwiczeniem „Gniazdo-21” kierował sztab działający w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie złożony z przedstawicieli wszystkich służb ratowniczych. W sumie, w ćwiczenie zaangażowano około 300 osób, w tym ok. 200 realnie biorących udział w akcjach ratunkowych, w tym 24 żołnierzy WOT ze 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna.
- Tak szerokie spektrum ćwiczeń z zarządzania kryzysowego przy zaangażowaniu tylu służb i sprzętu mogliśmy przećwiczyć dzięki temu, że otrzymaliśmy środki w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wyjaśnia Maciej Rodzoś. - Dzięki temu mogliśmy je urozmaici o wiele epizodów, które mogą się rzeczywiście wydarzyć. Po raz pierwszy w tych działaniach na poziomie wojewody biorą udział wojska obrony terytorialnej. Już działaliśmy razem podczas ćwiczenia „Renegade - Sarex 21”. Tego typu ćwiczeń z 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej będzie jednak na pewno znacznie więcej, WOT będzie uczestniczył w naszych, a nasze służby w działaniach terytorialsów.

- Mamy już olbrzymie doświadczenie we współdziałaniu ze służbami zarządzanymi przez wojewodę zachodniopomorskiego w czasie pandemii - dodaje zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, to nie tylko nasze hasło, ale realny cel, do którego zostaliśmy powołani, by służyć tu, na Pomorzu Zachodnim w potrzebie, w każdej sytuacji kryzysowej. Możliwość współdziałania, „docierania” się ze służbami ratowniczymi na ćwiczeniu jest nieoceniona i zaprocentuje na pewno w realnych działaniach. - Nasz Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy szkolony jest stricte do działań, jakie tutaj ćwiczymy. Niejednokrotnie angażowaliśmy już jego siły w poszukiwanie zaginionych osób, ale nigdy na taką skalę - mówi ppłk Maciej Paul, dowódca 141. batalionu lekkiej piechoty 14 ZBOT z Choszczna. - Żołnierze otrzymali tu nieocenione doświadczenie i umiejętności działając w trudnych warunkach, ekstremalnie wysokiej temperaturze, stresie a przede wszystkim we współpracy ze służbami ratowniczymi.

Służby ratownicze, zaangażowane w ćwiczenie „Gniazdo-21” musiały jednocześnie interweniować w realnych wydarzeniach, do których doszło w czasie ćwiczeń w okolicach drawskiego poligonu. M.in. w Cybowie koło Kalisza Pomorskiego ratowano tonące w jeziorze osoby, na drodze 163 koło Czaplinka doszło do wypadku drogowego a w Drawsku Pomorskim ratownicy interweniowali podczas pożaru mieszkania.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Psy (w) WOT
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lufy prosto z Huty
Klauzula: ściśle tajne
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Nowe książeczki wojskowe
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wisła i Narew w Sejmie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Podwodne centrum przyszłości
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan: powrót do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
Misja, która zmieniła polską armię
Plany WB Group
Course on Diplomacy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kat warszawskiego getta przed sądem
Ankona – bitwa po polsku
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Sukcesy żołnierzy na AFN
Desantowanie z transportowego giganta
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podwodne rozpoznanie i ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO