moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum

Pilna realizacja projektu Miecznik pozwoli zapobiec utracie kluczowych zdolności z punktu widzenia ochrony interesów morskich kraju – przekonywał Paweł Soloch, szef BBN, uczestników VI Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Eksperci zgodnie podkreślali wagę pozostałych programów modernizacji polskiej marynarki, zwłaszcza wyposażenie jej w nowoczesne okręty podwodne.


W Warszawie spotkali się przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, armii państw NATO, krajowego i zagranicznego przemysłu zbrojeniowego, naukowcy oraz politycy i samorządowcy, aby w ramach Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa podyskutować o najważniejszych wyzwaniach, z jakimi mierzy się Polska w zakresie polityki morskiej.

W wystąpieniu otwierającym konferencję poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreślał, że nadal trzeba uświadamiać społeczeństwu i decydentom znaczenie marynarki wojennej w systemie bezpieczeństwa państwa, nie tylko w czasie wojny, lecz przede wszystkim w czasie pokoju i kryzysu. – W „Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego” zostało ujęte bardzo nowoczesne spojrzenie na rolę i znaczenie MW RP jako narzędzia zapewniającego interesy bezpieczeństwa Polski na całym świecie. Musimy mieć świadomość, że wydarzenia w Azji Środkowej lub na południu Afryki mogą mieć bardzo poważny wpływ na to, co się dzieje w wydawałoby się sytej, cichej i bogatej Europie – mówił poseł.

REKLAMA

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które objęło konferencję patronatem, podkreślał w liście do uczestników forum, że aby MW RP mogła realizować stawiane jej zadania, musi otrzymać nowe okręty wojenne – fregaty rakietowe Miecznik oraz okręty podwodne o kryptonimie Orka. „Pilna realizacja projektu Miecznik pozwoli zapobiec utracie kluczowych z punktu widzenia ochrony interesów morskich kraju zdolności, ale jednocześnie wskazane jest realizowanie pozostałych istotnych programów modernizacji marynarki wojennej, przede wszystkim wyposażenie jej w nowoczesne okręty podwodne” – akcentował szef BBN.

Kontradmirał Piotr Nieć, szef Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej, podkreślał, że oba programy, Miecznika i Orki, wpisują się w zobowiązania Polski jako członka NATO. – Gdy budujemy siły naszej marynarki wojennej, musimy pamiętać, żeby mieć adekwatny potencjał do realizowania zobowiązań sojuszniczych, zarówno w zakresie wsparcia, jak i sił uderzeniowych – mówił kontradmirał.

Konferencja została podzielona na dwie panelowe sesje dyskusyjne. Pierwszą, poświecono programom modernizacyjnym MW, a drugą morskiej infrastrukturze krytycznej.

Pierwszy panel, jak łatwo można było przewidzieć, zdecydowanie zdominował temat budowy fregat rakietowych Miecznik. Andrzej Wojtkiewicz, dyrektor ds. handlowych w PGZ Stoczni Wojennej, czyli firmy, którą MON wyznaczyło do realizacji tegoż programu, podkreślał, że stoczni zależy na pozyskaniu od zagranicznego partnera pewnych i sprawdzonych technologii. – Liczymy, że dzięki temu projektowi zdobędziemy kompetencje niezbędne do serwisowania, remontowania i modernizacji okrętów – komentował.

Z kolei Dariusz Jaguszewski, członek zarządu stoczni Remontowa Holding, uważa, że Miecznik może w dużym stopniu zostać zbudowany z wykorzystaniem potencjału przemysłu krajowego. – Ważne jest jednak, aby krajowych poddostawców włączyć w ten projekt już na etapie prototypu – mówił. Jak dodał, same prace projektowe nad jednostką potrwają około dwóch lat, a w jego ocenie realnym terminem ukończenia budowy pierwszego Miecznika jest rok 2028.
O tym, że polonizacja Miecznika w jak największym stopniu jest naszym strategicznym interesem, przekonywał również prof. Hubert Królikowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Przy budowie okrętów tego typu należy dążyć do tego, by udział polskiego przemysłu nie polegał tylko na spawaniu blach, lecz także dostarczaniu sensorów, systemów łączności i uzbrojenia – mówił profesor.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconego programowi modernizacji MW RP byli jednocześnie zgodni, że o ile fregaty rakietowe Miecznik mogą powstać w dużym stopniu z wykorzystaniem potencjału firm krajowych, o tyle w przypadku okrętów podwodnych Orka ich udział może nie być znaczący. – Nigdy nie mieliśmy i teraz też nie mamy takich kompetencji. Aby je uzyskać, niezbędne byłby naprawdę bardzo duże inwestycje z poziomu rządowego – wyjaśniał Dariusz Jaguszewski.

Drugi panel – poświęcony morskiej infrastrukturze krytycznej – zdominował natomiast temat zabezpieczenia portów i kotwicowisk w czasie pokoju i sytuacji kryzysowej przed różnego rodzaju zagrożeniami, począwszy od zwykłych wypadków, pożarów, aż po ataki cybernetyczne.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbyło się po raz szósty. Jego organizatorami były Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich, a patronat nad wydarzeniem objęły Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Infrastruktury oraz sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1624521780
Panel się odbył, można go "odfajkować". Teraz przejdziemy do prac(?) koncepcyjno - analitycznych i póki co wystarczy, bo po co więcej? Za jakieś pięć lat sytuacja się zmieni, więc zorganizuje się znowu panel dyskusyjny, a potem znowu koncepcja + analityka...
B5-39-D7-9A

Desantowanie z transportowego giganta
 
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Combining Two Worlds
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wisła i Narew w Sejmie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rusza PKW Islandia
Plany WB Group
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
Grot – rozwojowa konstrukcja
Afganistan: powrót do domu
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Co ze sprawdzianem z WF?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Klauzula: ściśle tajne
Kurs na dyplomację
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kat warszawskiego getta przed sądem
Żołnierze bez testów z WF-u
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abrams – czołg z najwyższej półki
Course on Diplomacy
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Misja, która zmieniła polską armię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wilki znów na Mazurach
Nowe książeczki wojskowe
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO