moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mija rok polskiej prezydencji

Właśnie zakończyliśmy kolejny etap rozmów w ramach spotkań szefów sztabów Grupy V4. Nasze dwudniowe spotkanie odbywa się jeszcze podczas trwania prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpoczęła się 1 lipca 2020 i która od 1 lipca 2021 przejdzie w ręce Węgier. Mam więc ogromną przyjemność przekazać prezydencję na ręce szefa sztabu węgierskich sił zbrojnych generała Romulusza Ruszina-Szendiego.

Celem naszych spotkań było omówienie stanu bezpieczeństwa międzynarodowego, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO, a także innych spraw sił zbrojnych Grupy V4 oraz tych uznanych podczas polskiej prezydencji za priorytetowe. Rozmawialiśmy też o współpracy wojskowej, której szczegóły ustalono podczas wcześniejszych spotkań szefów obrony Grupy V4.

Podsumowując okres prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, warto wspomnieć o tym, że pomimo panującej pandemii COVID-19 udało nam się nie tylko dwukrotnie spotkać podczas oficjalnych rozmów takich jak dzisiejsza, ale także kilkukrotnie omawialiśmy ważne sprawy wojskowe związane z NATO i Unią Europejską przy innych okazjach, np. podczas ćwiczeń wojskowych i innych podobnych działań.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca ubiegłego roku. Zbiegła się ona w czasie z trwającym kryzysem światowym wywołanym przez epidemię COVID-19, który wystawił na poważną próbę funkcjonowanie naszych państw nie tylko w sferze wojskowej, ale także medycznej, społecznej czy ekonomicznej. Pandemia wywarła ogromny wpływ na rozwój poszczególnych państw V4, NATO czy Unii Europejskiej, a proces niwelowania jej skutków wpłynął też na przebieg polskiej prezydencji w wielu obszarach, także tych o znaczeniu militarnym.

REKLAMA

Pomimo tych ograniczeń nadal byliśmy w stanie poświęcić wiele godzin na rozmowy i wymianę doświadczeń na temat wpływu pandemii na obecne i przyszłe działania naszych sił zbrojnych. Państwa Grupy Wyszehradzkiej aktywnie współpracowały w walce ze skutkami pandemii koronawirusa i pracowały nad przywróceniem nie tylko funkcjonowania społeczno-ekonomicznego, ale także działań wojskowych i silnej współpracy w regionie i w UE.

Przede wszystkim podczas naszej prezydencji rozpoczęliśmy opracowywanie wspólnych wymagań operacyjnych dla wybranego sprzętu wojskowego. Grupy eksperckie z różnych państw doskonale wykonały swoją pracę. Zatwierdziliśmy rekomendacje z początkowej fazy tego procesu, który będzie kontynuowany podczas prezydencji Węgier. Niezmiennym zadaniem pozostaje też budowanie wizerunku Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego, środkowoeuropejskiego, elastycznego i konstruktywnego formatu.

W czasie trwania polskiej prezydencji NATO i Unia Europejska były i pozostaną kluczowymi platformami do współpracy pomiędzy państwami V4. Przykładem takiej współpracy może być unijny dyżur w 2023 roku Grupy Bojowej V4 (EU BG V4) pod dowództwem polskim. Polska potwierdza swoją rolę i udział, jak również swoją deklarację dowodzenia operacyjnego. 22 marca 2021 roku nasze kraje podpisały list intencyjny, a niedawno kolejne porozumienie z tym związane. Deklarujemy nasze silne zaangażowanie w ten projekt, w regionalną współpracę militarną w zakresie przygotowań do działania grupy bojowej i jesteśmy zdecydowani zapewnić potrzebne siły i możliwości na rzecz EU BG V4 2023-1. Bez wątpienia jest to jasny sygnał, że państwa V4 działają razem nie tylko w NATO, ale także w ramach wartościowych inicjatyw w Unii Europejskiej.

Mieliśmy okazję podzielić się naszymi doświadczeniami operacyjnymi w kontekście odpowiedzi NATO i UE na obecne zagrożenia bezpieczeństwa, a także w ramach zaangażowania państw V4 w misje i operacje wojskowe. Inicjatywa gotowości NATO oraz inne wspólne wysiłki państw NATO pozostają kluczowe dla Grupy Wyszehradzkiej na wschodniej i południowej flance NATO i Unii Europejskiej. Inicjatywy te nie tylko stanowią wspólną platformę, dzięki której można usprawnić współpracę w kwestii bezpieczeństwa regionalnego, ale są też okazją do wzmocnienia wielonarodowego partnerstwa i wspólnych działań, szczególnie w przypadku współpracy regionalnej oraz przyszłego uczestnictwa w misjach NATO czy w narodowych siłach rezerwowych.

Skrupulatnie wypełnialiśmy też nasze zadania szkoleniowe oraz zatwierdziliśmy zaktualizowany „Plan szkoleń i ćwiczeń wojskowych V4”, który opracowano na podstawie „Strategii szkoleń i ćwiczeń dla Grupy Wyszehradzkiej”. Mocno wierzymy, że nasze kraje powinny zmaksymalizować wysiłki w tym zakresie, aby jak najbardziej zwiększyć zaangażowanie we wspólne ćwiczenia w ramach grupy V4. Polska również intensywnie współpracowała na poziomie dowództw operacyjnych naszych sił zbrojnych. Jesteśmy przekonani, że te działania były wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat postrzegania zagrożeń, ale też zajęć szkoleniowych. Oczekujemy największego możliwego zaangażowania w projekty szkoleniowe, które opracowaliśmy, kierując się naszymi obserwacjami oraz potrzebami szkoleniowymi.

W kręgu naszych zainteresowań znalazły się również sprawy związane z rozwojem cyberzdolności oraz cyberobrona, która staje się samodzielną domeną operacyjną. Mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku wydarzeniach dotyczących współpracy w cyberprzestrzeni, takich jak Warsaw Cyber Summit czy ćwiczenia Cyber Domain. Nasza zapowiadająca się obiecująco współpraca w tej kwestii pokazała, że praktyczne wyszkolenie zdobyte przez personel V4 jest kluczowe w utrzymaniu cyberbezpieczeństwa na efektywnym poziomie. Wspólne uczestnictwo w ćwiczeniach w zespołach, które tworzyły państwa Grupy Wyszehradzkiej z państwami partnerskimi, jest korzystne dla każdej ze stron, również w kontekście przyszłych ćwiczeń w NATO oraz Unii Europejskiej.

Podsumowując, sądzę, że przyszły rok i kolejne lata będą zarówno dla Grupy Wyszehradzkiej, jak też dla Unii Europejskiej i państw członkowskich NATO czasem wychodzenia z kryzysu po pandemii koronawirusa i jego konsekwencji w zakresie socjoekonomii, bezpieczeństwa czy obrony. Współpraca militarna państw grupy V4, nie tylko w ramach UE czy NATO, pozostaje przykładem prawdziwej pracy zespołowej oraz solidarności, tworząc podstawy do realizacji dalekosiężnego celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie, w Europie i na świecie, co przyniesie wiele korzyści krajom V4 oraz naszym obywatelom.

Oświadczenie prasowe generała Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP, z okazji spotkania szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które miało miejsce w Krakowie 23 czerwca 2021.

Źródło: SG WP, tłumaczenie z j. angielskiego – Anita Kwaterowska/ PZ

gen. Rajmund T. Andrzejczak , szef Sztabu Generalnego WP

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Misja, która zmieniła polską armię
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kontyngent do zmiany
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Plany WB Group
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Grot – rozwojowa konstrukcja
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Ankona – bitwa po polsku
Nowe książeczki wojskowe
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO już w poniedziałek
Desantowanie z transportowego giganta
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kurs na dyplomację
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polskie F-16 gotowe na Islandię
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wisła i Narew w Sejmie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Psy (w) WOT
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wilki znów na Mazurach
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne centrum przyszłości
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Klauzula: ściśle tajne
Combining Two Worlds
Course on Diplomacy
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan: powrót do domu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lufy prosto z Huty
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO