moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie

Bezpłatne konsultacje kardiologiczne, chirurgiczne czy okulistyczne – dziś w szpitalu WIM-u w podwarszawskim Legionowie rozpoczął się „Tydzień Zdrowia”. Akcję adresowaną do mieszkańców miasta i powiatu zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – deklarował szef MON-u.

„Tydzień Zdrowia” zorganizowany przez szpital w Legionowie jest skierowany do mieszkańców miasta i powiatu. – Zdrowy styl życia i aktywność pozwalają zapobiegać chorobom, a regularna kontrola stanu zdrowia umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń i ogranicza ich skutki. Wychodzimy naprzeciw potrzebom wczesnej profilaktyki chorób – tłumaczą przedstawiciele placówki. Celem akcji jest także rozpowszechnianie modelu wczesnego rozpoznawania i diagnozowania chorób.

Akcję bezpłatnych badań zainaugurował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – To jest właśnie nasze przesłanie, aby misja żołnierzy Wojska Polskiego, która polega na zapewnieniu bezpieczeństwa, była misją wykonywaną także w czasie pokoju. Dlatego wojskowa służba zdrowia jest do dyspozycji mieszkańców. To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – mówił w Legionowie szef MON-u. I zachęcał, by skorzystać z badań, bo „szpital jest prowadzony przez najlepszych specjalistów Wojskowego Instytutu Medycznego”.

REKLAMA

Od dziś mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, porad specjalistów i badań przesiewowych. Część z nich trafi np. do kardiologa, gdzie oprócz wywiadu lekarskiego przejdą też badanie EKG oraz badania laboratoryjne, np. pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Konsultacje będą prowadzić też ginekolodzy czy okuliści, którzy wykonają badania przesiewowe w kierunku zaćmy i jaskry. U chirurga z kolei pacjenci zasięgną np. konsultacji bariatrycznej (dotyczącej profilaktyki i diagnozowania nadwagi), ale będzie można także uzyskać specjalistyczną poradę dotyczącą chorób piersi czy endokrynologicznych. Lekarze udzielą również konsultacji w sprawie chorób cywilizacyjnych czy konieczności badań endoskopowych. Akcja potrwa do 20 maja.


Film: MON

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że szpital w Legionowie swoją działalność rozpoczął w styczniu tego roku. – To inicjatywa, którą pilotowałem osobiście, i dziś jestem dumny z tego, że doprowadziłem do utworzenia tak potrzebnego szpitala. Otworzyliśmy go z wyprzedzeniem i w ciągu czterech miesięcy pomoc medyczną znalazło tu ponad 18 tys. osób. 2 tys. osób było hospitalizowanych, a lekarze przeprowadzili ponad 1100 zabiegów – mówił minister. Podkreślał też, że placówka stanowi zaplecze medyczne dla wojska, m.in. żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowództwa WOT, a jednocześnie służy także mieszkańcom powiatu.

Szpital w Legionowie powstał jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W placówce jest sześć oddziałów: intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ginekologii, blok operacyjny, oddział chirurgii okulistycznej oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Działa tu również całodobowa izba przyjęć oraz przychodnia Lecznictwo Ambulatoryjne WIM. W placówce może być hospitalizowanych jednocześnie około 90 pacjentów. Szpitalem kieruje płk dr n. med. Robert Ryczek, kardiolog. Łączny koszt budowy i wyposażenia placówki wyniósł 160 mln zł i został pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
 
W desancie zostają najlepsi
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Zmiany kadrowe w WP
Święto Dowództwa Operacyjnego
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Śladem profesjonalistów
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Przełomowy szczyt
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Prezydent i „niezwyciężeni”
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Dwanaście razy złoto
Spektakl Kremla
Szczyt NATO w Madrycie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wizyta w PKW Łotwa
WOT organizuje szkolenia w wakacje
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Święto Dowództwa Generalnego
Szczęśliwa „Błyskawica”
Pierwsza taka przysięga
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Kierunek Liban
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Dobrowolna służba dla absolwentów
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Hańcza po raz pierwszy
Umowa na Perkozy podpisana
PKW Orlik wrócił do domu
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Światowi liderzy już w Madrycie
Motorem jest pamięć o poległych
Bramy dla generała
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Sojusz z inicjatywą
Biden: gra na przeczekanie
Kierunek Düsseldorf
Przełomowy szczyt w Madrycie
Piąta kadencja generała Konopki
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Ślązak lepiej uzbrojony?
Unowocześnianie MW RP
Virtuti Militari ma 230 lat
For Our Freedom and Yours
Szczyt nowych wyzwań
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO