moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza przeprawa

Czołgi Abrams, Leopard, a także transportery Rosomak i VBCI sforsowały rzekę Narew. Było to możliwie dzięki przeprawie zorganizowanej przez żołnierzy z czterech armii. – To dowód na to, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który obserwował działania wojskowych podczas ćwiczeń „Defender”.

Jeden z epizodów międzynarodowych manewrów „Defender Europe ’22” odbył się dziś w okolicach Nowogrodu. Tu pododdziały Wojska Polskiego, Stanów Zjednoczonych, Francji i Szwecji wspólnie forsowały rzekę Narew. – Wszyscy widzimy, jaka jest sytuacja na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie ma pokazywać współdziałanie i sprawność Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował przeprawę wojsk przez rzekę. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył także, że ćwiczenia, które odbywają się w Polsce, są „ważnym elementem doskonalenia współdziałania sojuszniczego”. – Cieszę się, że ćwiczenia w obronie odbywają się na terytorium Polski. Mam nadzieję, że wszystkim rodakom pokazuje to sojuszniczą dbałość o nasze bezpieczeństwo – zaznaczył.

O tym, że „Defender Europe ’22” jest bardzo ważnym przedsięwzięciem mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ćwiczenia, które pokazują, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, że współpracują ze sobą. Żołnierze Wojska Polskiego nieustannie podnoszą swoje umiejętności, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO – powiedział szef MON-u. Dodał, że bardzo ważna jest obecność wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, która może wkrótce dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To wszystko jest dowodem tego, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił.

REKLAMA

Film: MON

Poligonowe zmagania sojuszników oglądał również Mike Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Amerykański dyplomata zauważył, że przesłaniem ćwiczeń „Defender” mogłoby być hasło „Jesteśmy gotowi”. Brzeziński dodał, że „bezpieczeństwo Polski jest święte, dlatego całe NATO stoi z nią ramię w ramię”. Podziękował także, za goszczenie amerykańskich żołnierzy, których jest na terenie naszego kraju już 12,6 tys., czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej. – Dziękuje Polsce także za to, że jest humanitarnym mocarstwem i pokazuje światu, jak należy traktować uchodźców – mówił.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w realizację zadań nad Narwią było zaangażowanych prawie 2 tys. żołnierzy. Według scenariusza ćwiczenia teren na przeciwległym brzegu rzeki zajmował przeciwnik (w rolę OPFOR-u, ang. opposing force, wcielili się żołnierze z Batalionu Rozpoznawczego 9 Brygady Kawalerii Pancernej). Najpierw do działania wkroczyło lotnictwo. Myśliwce Su-22 rozpoznały i zniszczyły cele na zajętym przez przeciwnika obszarze, a ze śmigłowców W-3 Sokół desantowali się żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Kiedy sytuacja została opanowana rozpoczął się przerzut ciężkiego sprzętu przez Narew. Czołgi Leopard 2PL przedostały się na drugi brzeg, płynąc po dnie rzeki, a amerykańskie Abramsy po – zbudowanym przez siły US Army i Szwecji – moście pontonowym. Przeprawy promowe zorganizowali także Polacy i Francuzi, dzięki temu Narew mogły przekroczyć kołowe transportery opancerzone Rosomak i VBCI. Działania sojuszników zabezpieczały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache.

Przeprawa przez Narew nie zakończyła poligonowych działań sojuszników. Teraz Amerykanie przerzucą swoje siły na teren państw bałtyckich, a pozostałe pododdziały skierują się do Orzysza, gdzie m.in. przeprowadzą wspólny trening ogniowy.

Organizatorem ćwiczeń „Defender Europe ’22” są Stany Zjednoczone. W sumie na terenie pięciu krajów bierze w nich udział 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw, z czego 7 tys. z nich ćwiczy w Polsce. Manewry sojuszników zakończą się 27 maja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Przemysław Keler/KPRP, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
 
Piąta kadencja generała Konopki
Dobrowolna służba dla absolwentów
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Bramy dla generała
Motorem jest pamięć o poległych
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Kierunek Liban
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
PKW Orlik wrócił do domu
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Virtuti Militari ma 230 lat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsza taka przysięga
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Umowa na Perkozy podpisana
Zmiany kadrowe w WP
Szczyt NATO w Madrycie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Hańcza po raz pierwszy
Sojusz z inicjatywą
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szczęśliwa „Błyskawica”
Święto Dowództwa Generalnego
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wizyta w PKW Łotwa
Kierunek Düsseldorf
Światowi liderzy już w Madrycie
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ślązak lepiej uzbrojony?
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Przełomowy szczyt
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Przełomowy szczyt w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Spektakl Kremla
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Dwanaście razy złoto
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Unowocześnianie MW RP
For Our Freedom and Yours
Prezydent i „niezwyciężeni”
Biden: gra na przeczekanie
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Święto Dowództwa Operacyjnego
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Śladem profesjonalistów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Szczyt nowych wyzwań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO