moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

REKLAMA

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Upadek mitu mocarstwa
 
Polska firma z amerykańską technologią
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Śladem profesjonalistów
Głos młodego pokolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy budżet obronny
Borsuk już na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ryzykowna gra ajatollahów
NATO pozostaje w gotowości
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Optyka do ZSSW-30
WOT ramię w ramię z medykami
Muzeum polskiego superbohatera
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Narada byłych szefów BBN-u
Żołnierz na stanowisku
Nowi generałowie w WP
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Co z odprawami mieszkaniowymi?
Polski duch w Londynie
Nowy budynek dla podchorążych
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Polska zmiana w zespole NATO
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash
Do tarczy po nowemu
Mistrzyni ognia artyleryjskiego
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Włoskie Typhoony w akcji
Wojsko buduje potencjał na wschodzie
Zostań szeregowym zawodowym!
Włoskie Air Policing w Polsce
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Dzień wart stu lat
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski
Dodatek za ochronę granicy
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Uczniowie o Katyniu
Przewodów – to nie był atak na Polskę
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Ukraina otrzyma Patrioty?
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Ogień z Abramsów
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Wojsko zaciska kciuki. Do boju Polsko!
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Nasz szczęśliwy okręt
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
W Brukseli o pomocy dla Ukrainy
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
MayFly dostarczone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO