moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski

Narodowe Siły Zbrojne były częścią polskiego państwa podziemnego i drugą co do wielkości formacją podziemnego wojska polskiego, dziś chcemy przypomnieć i upamiętnić tradycje jej walk o niepodległość – mówił Karol Wołek, prezes Związku Żołnierzy NSZ otwierając w Sejmie konferencję „80 lat Narodowych Sił Zbrojnych”. Obrady były częścią obchodów 80. rocznicy utworzenia NSZ.

Jak przypomniał dr Rafał Zgorzelski, historyk, NSZ jako organizacja polityczno-wojskowa powstały 20 września 1942 roku. Pierwszym Komendantem Głównym NSZ był płk Ignacy Oziewicz „Czesław”, kolejnym – płk Tadeusz Kurcyusz „Morski”. Podstawowymi celami organizacji były walka o niepodległą Polskę i jej odbudowa: na wschodzie zgodnie z ustaleniami traktatu ryskiego zawartego po wojnie polsko-bolszewickiej, a na zachodzie z granicą na Odrze i Nysie Łużyckiej. – Żołnierze NSZ występowali przeciwko obu agresorom i okupantom: III Rzeszy i Związkowi Radzieckiemu – podkreślił dr Zgorzelski. Z kolei poseł Michał Urbaniak (Konfederacja), wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. debaty publicznej, dodał, że NSZ skupiały się nie tylko na czynie zbrojnym, ale również miały własną koncepcję państwa, program polityczny, gospodarczy i oświatowy.

Podczas spotkania Leszek Żebrowski, specjalizujący się w dziejach organizacji konspiracyjnych przypomniał największe zasługi żołnierzy NSZ. Najgłośniejszą ich akcją była likwidacja 26 sierpnia 1943 roku gen. Kurta Rennera, dowódcy 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu. Był to najwyższy rangą oficer niemiecki, który zginął z rąk polskiego podziemia. – Niezwykle prężnie działał wywiad NSZ, a jego drukarnie fałszowały niemieckie dokumenty wojskowe – wyliczał Żebrowski.

REKLAMA

Film: Narodowe Siły Zbrojne

Żołnierze NSZ – jak mówił badacz historii tej organizacji – brali udział w akcji Burza i powstaniu warszawskim, gdzie stworzyli Zgrupowanie „Chrobry II” liczące 3,5 tys. ludzi i walczące w Śródmieściu. Natomiast Brygada Świętokrzyska NSZ wyzwoliła 5 maja 1945 roku niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie w Czechach i uwolniła z niego 1000 więźniarek.

Ponadto NSZ prowadził walkę partyzancką z niemieckim okupantem, akcje dywersyjne, ochraniał ludność cywilną przed bandami rabunkowymi i oddziałami komunistycznymi, uwalniał więźniów. Formacja we wrześniu 1943 roku liczyła około 73 tys. żołnierzy, a w momencie scalenia z Armia Krajową w marcu 1944 roku – blisko 90 tys. żołnierzy. Po rozwiązaniu AK w 1945 roku działacze Stronnictwa Narodowego kontynuowali walkę z komunistami w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po wojnie członkowie NSZ i NZW byli przez władze PRL i sowietów mordowani i skazywani na długoletnie więzienie.

Żebrowski podkreślał, że propaganda komunistyczna i sowiecka nie tylko dyskredytowała zasługi NSZ, ale też fałszowała historię oskarżając ich m.in. o eksterminacje Żydów. – NSZ udzielało pomocy i schronienia ludności żydowskiej – mówił Żebrowski. Kolejnym komunistycznym zarzutem było działanie NSZ poza strukturami polskiego państwa podziemnego. – NSZ cały czas współpracowały z AK i uznawały zwierzchnictwo Rządu Polskiego w Londynie i Naczelnego Wodza – zwracał uwagę historyk. Jak dodał, stereotypem ukształtowanym przez komunistyczną i sowiecką propagandę była także współpraca NSZ z Niemcami. Jej przykładem miała być Brygada Świętokrzyska, która w styczniu 1945 roku przemieszczając się na zachód, aby uniknąć zagłady z rąk sowieckich, weszła w stan niewojowania z Niemcami. – Jednak nigdy nie wystąpiła czynnie po stronie niemieckiej, a po dotarciu do sił alianckich walczyła u boku jednostek amerykańskich z Niemcami – opowiadał Żebrowski.

Podsumowując spotkanie w Sejmie prezes Wołek zaznaczył, że obecnie konieczna jest walka o prawdę o NSZ, upowszechnianie jej dziejów i upamiętnianie dokonań jej żołnierzy.

W ramach uroczystości rocznicowych w Warszawie została odprawiona msza w Katedrze Polowej WP, odbyła się również defilada na Placu Piłsudskiego. W przemarszu wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski, a także uczestnicy z biało-czerwoną flagą długości 100 metrów. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i uczczono poległych apelem pamięci oraz salwą honorową.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mikołaj Mierzwa, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy
 
Rekordowy budżet obronny
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski
Włoskie Air Policing w Polsce
Narada byłych szefów BBN-u
NATO pozostaje w gotowości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
WOT ramię w ramię z medykami
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Żołnierz na stanowisku
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Wojsko zaciska kciuki. Do boju Polsko!
Ukraina otrzyma Patrioty?
Uczniowie o Katyniu
Zostań szeregowym zawodowym!
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Dodatek za ochronę granicy
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Muzeum polskiego superbohatera
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Do tarczy po nowemu
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Przewodów – to nie był atak na Polskę
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Polska zmiana w zespole NATO
W Brukseli o pomocy dla Ukrainy
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash
Upadek mitu mocarstwa
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Polska firma z amerykańską technologią
Borsuk już na poligonie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Głos młodego pokolenia
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Mistrzyni ognia artyleryjskiego
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Wojsko buduje potencjał na wschodzie
Śladem profesjonalistów
Ryzykowna gra ajatollahów
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Co z odprawami mieszkaniowymi?
Nowy budynek dla podchorążych
Nasz szczęśliwy okręt
Włoskie Typhoony w akcji
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polski duch w Londynie
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Nowi generałowie w WP
Optyka do ZSSW-30
MayFly dostarczone
Dzień wart stu lat
Ogień z Abramsów
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO