moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowe zmagania weteranów

W Markach odbyły się zawody sportowe „Wyzwanie weterana”, w których rywalizowali uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. Podczas wydarzenia wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył także karty powołania misjonarzom, którzy w przyszłym roku będą reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych zawodów Invictus Games. Zapowiedział też nowelizację ustawy o weteranach.

Invictus Games to odbywające się pod patronatem księcia Sussex Harry’ego międzynarodowe zawody, w których biorą udział żołnierze poszkodowani w czasie misji wojskowych. Ich kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku w Düsseldorfie.

REKLAMA

 

Jednak już dziś w Markach Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, wręczył karty powołania zawodnikom, którzy podczas zmagań będą reprezentowali Polskę. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mam zaszczyt wręczania powołań naszej reprezentacji. To są ludzie, którzy mają silne charaktery – mówił podczas uroczystości. Jak dodał, część uczestników Invictus Games to medaliści poprzednich igrzysk weteranów, a niektórzy z nich w 2023 roku będą debiutowali. – Jeden z zawodników powiedział, że zwycięstwem dla niego jest to, że jest aktywny i może pracować nad sobą. I to jest najważniejsze, bo aktywność pomaga w rehabilitacji – zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że w Wojsku Polskim służy ponad 31 tys. weteranów, a ok. 800 z nich to weterani poszkodowani. – Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie opieki tym ludziom – powiedział. Dodał, że w Polsce funkcjonuje także ustawa o weteranach, którą sami misjonarze nazywają „najlepszą w Europie”. – Chcemy pójść krok dalej. Przygotowaliśmy jej kolejną nowelizację, polegającą na tym, aby dodatek finansowy dla żołnierzy weteranów poszkodowanych był wypłacany nie tylko tym, którzy już odeszli ze służby, lecz także wciąż służącym w wojsku – poinformował minister.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak zauważył również, że wprowadzenie takiego rozwiązania to sposób na to, aby docenić tych, „którzy za Polskę narażali swoje życie i zdrowie”. – Służba żołnierzy Wojska Polskiego na misjach to kapitał, z którego dziś korzystamy, bo jesteśmy wspierani przez żołnierzy NATO. To wszystko jest kluczem do naszego bezpieczeństwa – zaznaczył. A o tym, jak ważna jest żołnierska służba, świadczy chociażby panująca na świecie sytuacja: tocząca się w Ukrainie wojna czy atak hybrydowy na Polskę przeprowadzony z terenów Białorusi. – Służba żołnierzy stanowi podstawowy warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił szef MON-u.

Uroczystość, podczas której została powołana reprezentacja na zawody Invictus Games, nie bez powodu miała miejsce w Markach. Dziś w tej miejscowości odbyło się bowiem „Wyzwanie weterana”, czyli wydarzenie, podczas którego rywalizowali uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. – Ideą tych zawodów jest integracja środowiska oraz zwrócenie uwagi na charakter służby weteranów i ich poświęcenie – powiedziała mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, inaugurując te zmagania. – Rywalizacja sportowa to nie tylko pokonywanie przeciwników i kolejnych rekordów. Rywalizacja sportowa to przede wszystkim pokonywanie własnych barier i słabości, czasem także powracanie do zdrowia – zaznaczyła.

Pierwsza podczas „Wyzwania weterana” wystartowała sztafeta 4x400 m, w której udział wzięły drużyny reprezentujące poszczególne dowództwa. Pierwsze miejsce na podium zajęli żołnierze z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Poza tym weterani rywalizowali dziś w biegu na 100, 400 i 1500 m, skoku w dal, pchnięciu kulą, wioślarstwie halowym, wyciskaniu sztangi, a także pływaniu stylem dowolnym i klasycznym.

To jednak nie wszystko. Tuż obok stadionu, gdzie trwały zmagania weteranów sportowców, odbył się piknik wojskowy. Można było na nim porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć sprzęt, który wykorzystują w czasie służby, posłuchać koncertów oraz skosztować wojskowej grochówki.

Po południu wręczono również nagrody Excalibur, które dyrektor Centrum Weterana przyznaje weteranom wyróżniającym się godną do naśladowania postawą i podejmującym inicjatywy na rzecz uczestników operacji wojskowych poza granicami kraju. W tym roku otrzymali je: ppłk rez. Remigiusz Pielacha, kpt. Damian Jarząbek, st. chor. w st. spocz. Tomasz Kloc, st. chor. sztab. rez. Dariusz Kukiełka i płk. Arkadiusz Stachowiak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Nowi generałowie w WP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy
Przewodów – to nie był atak na Polskę
Bałkański łącznik. Captain John Peter Nash
Co z odprawami mieszkaniowymi?
Muzeum polskiego superbohatera
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Polska zmiana w zespole NATO
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
MayFly dostarczone
Ogień z Abramsów
Nasz szczęśliwy okręt
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Borsuk już na poligonie
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Zostań szeregowym zawodowym!
Nowy budynek dla podchorążych
Polska firma z amerykańską technologią
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
NATO pozostaje w gotowości
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski
Ryzykowna gra ajatollahów
Polacy zdobywają medale na mistrzostwach Europy
Mistrzyni ognia artyleryjskiego
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Dodatek za ochronę granicy
Włoskie Typhoony w akcji
Wojsko buduje potencjał na wschodzie
Włoskie Air Policing w Polsce
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Głos młodego pokolenia
Polski duch w Londynie
Śladem profesjonalistów
Żołnierz na stanowisku
Uczniowie o Katyniu
Rekordowy budżet obronny
Optyka do ZSSW-30
Narada byłych szefów BBN-u
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
W Brukseli o pomocy dla Ukrainy
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
WOT ramię w ramię z medykami
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Wojsko zaciska kciuki. Do boju Polsko!
Upadek mitu mocarstwa
Do tarczy po nowemu
Dzień wart stu lat
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO