moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef Pentagonu w Europie

Pete Hegseth, sekretarz obrony w administracji prezydenta Donalda Trumpa, rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Europie. Spotka się m.in. z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Niemczech i weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO. Ostatnim punktem na trasie wizyty szefa Pentagonu będzie Polska.

Sekretarz obrony USA Pete Hegseth z wizytą w Joint Task Force North w Dowództwie Północnym Stanów Zjednoczonych, luty 2025 r. Fot. Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że jednym z krajów, które w trakcie właśnie rozpoczętej europejskiej wizyty odwiedzi Pete Hegseth, będzie Polska. Sekretarz obrony USA „spotka się z polskimi liderami, aby omówić silną dwustronną współpracę obronną, działania odstraszające na wschodniej flance NATO i przywództwo Polski jako wzorcowego sojusznika w zakresie inwestycji obronnych i podziału obciążeń w NATO” – czytamy w komunikacie amerykańskiej administracji. Rozmowy z polskimi politykami zaplanowane są na piątek. Natomiast w sobotę Hegseth ma się spotkać z amerykańskimi żołnierzami, którzy w lotniczej bazie w Powidzu pełnią służbę na wschodniej flance NATO.

– To bardzo poważny sygnał, że Polska jest sprawdzonym sojusznikiem – skomentował wizytę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie udzielonym w Radiu Zet. Szef MON-u przypomniał także, że Polska już niemal osiągnęła postulowany przez prezydenta Trumpa 5-procentowy próg wydatków na obronność – w tym roku na ten cel wydamy około 4,7 proc. PKB. – Nie ma drugiego państwa w Europie, który tyle wydaje – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Zanim amerykański polityk przyjedzie do Polski, złoży wizytę w Niemczech. Jak informuje Departament Obrony, Hegseth odwiedzi dwa amerykańskie dowództwa rozlokowane za naszą zachodnią granicą – chodzi o struktury odpowiedzialne za amerykańskie wojska w Europie i Afryce. W planie ma także spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, którzy na co dzień służą w Niemczech.

W czwartek szef Pentagonu weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Zamierza omówić „potrzebę zwiększenia wydatków na obronę sojuszników, poszerzenia europejskiego przywództwa w NATO i rozbudowy potencjału przemysłów obronnych po obu stronach Atlantyku”. Jednym z tematów ma być większe zaangażowanie Europy w programie pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak poinformowała amerykańska administracja, na spotkaniu z sojusznikami Hegseth „powtórzy zobowiązanie prezydenta Trumpa do jak najszybszego dyplomatycznego zakończenia wojny w Ukrainie”.

Pete Hegseth od 25 stycznia 2025 roku jest sekretarzem obrony w rządzie prezydenta Donalda Trumpa. Po ukończeniu Uniwersytetu Princetown w 2003 roku zaciągnął się do Gwardii Narodowej. Służył w jej wojskach lądowych w latach 2003–2014 i ponownie w okresie od 2019 do 2021. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. W 2014 rozpoczął karierę dziennikarską – został komentatorem politycznym stacji Fox News, a w latach 2017–2024 był współprowadzącym weekendowe wydanie programu „Fox & Friends”.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze i komandosi zwalczają dywersję na morzu
 
Eksperyment OM, czyli 10 Brygada Kawalerii
What Can Europe Do?
Z misją wracają do Rumunii
Polska nie zawiesza współpracy z Koreą Południową
Siedząc na krawędzi
Wspólna misja – bezpieczeństwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szef Pentagonu w Europie
Generacje obok siebie
Bałtyk pod strażą
Natychmiastowa reakcja polskich myśliwców
Zapomniana historia w Hohenfels
Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy
Wojsko szkoli z zarządzania kryzysowego
Jałta. Symbol zdrady
Oni już wygrali
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo na Bałtyku
Rusza program „Szpital Przyjazny Wojsku”
Koreański koncern zaprzecza medialnym doniesieniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowelizacja prawa lotniczego – MON chce listy wysokich budynków
Wojna w boksie
Liczymy na medale!
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto
Opanować miasto wspólnymi siłami
Kawalerzysta z Battle of Britain
Niepokonani!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Europa chce wydawać na obronność więcej i… racjonalniej
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Cel: odbudować i być gotowym na zagrożenia
Początek zmagań na Invictus Games
Świeże siły w Jasionce
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Następca amunicji 5,56 mm
AI pod kontrolą
Na „nieludzką ziemię”
Zbrojeniowa misja gospodarcza
Dariusz Łukowski pokieruje BBN-em
Parośla – laboratorium zbrodni
Broń, która niszczy radary wroga
Zmiany w zadaniach korpusu czy kontynuacja?
„Feniks” z pomocą dla… przedszkolaków
Posłowie o wojskach medycznych
Great Game of Interests
Pilnujemy bezpieczeństwa na Bałtyku
11 lat walki o zdrowie. Pomóżmy Antosi rozwijać się lepiej
Invictus Games. Zawody inne niż wszystkie
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Wojsko podsumowało 2024 rok
Śmierć zagończyka
„Brave Band ‘25” na półmetku
Polscy żołnierze wracają na zimowe wojskowe igrzyska
Służby badają okoliczności samobójstwa żołnierza
Polacy i Kanadyjczycy szkolą ukraińskich żołnierzy
Dobre starty lekkoatletów CWZS-u w hali
Niezwyciężeni na start!
Przez uchylone okno
„Husarz" w rękach Polaka
Nie żyje Juliusz Kulesza „Julek”
Przetrwać w lodowatej wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO